Tłumaczenie oryginalnego artykułu: Sasi Laorpipat, Pornpoj Fuangtharnthip, Suraphong Yuma and Chanita Tantipoj, Attitude of Thai Dental Practitioners towards the Use of Botulinum Toxin in Dentistry, nt J Environ Res Public Health 2022 Feb 8;19(3):1878.
Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8835397/
Streszczenie
Celem tego badania jest zbadanie stosunku tajskich dentystów do stosowania toksyny botulinowej (BTX) w stomatologii i czynników z tym związanych. Przeprowadzono ankietę internetową przy użyciu częściowo ustrukturyzowanego kwestionariusza składającego się z czterech części: danych demograficznych, wiedzy ogólnej, postawy i pytania otwartego w celu uzyskania dalszych sugestii związanych ze stosowaniem BTX u pacjentów stomatologicznych. Do analizy czynników wpływających na decyzję o zastosowaniu BTX w stomatologii wykorzystano wieloczynnikową regresję logistyczną, a do opisania danych dotyczących sugestii o charakterze otwartym zastosowano podejście oparte na analizie treści. Otrzymaliśmy 444 odpowiedzi od obecnie praktykujących dentystów z całej Tajlandii. Około 80% uczestników zgodziło się na stosowanie BTX u swoich pacjentów. Większość uczestników była świadoma, że BTX może być stosowana w korekcji estetyki twarzy i leczeniu bruksizmu, ale nie była świadoma innych korzyści terapeutycznych. Pomimo imponująco pozytywnego nastawienia do stosowania BTX, tylko 5,9% uczestników miało doświadczenie w stosowaniu BTX u swoich pacjentów stomatologicznych. Ograniczenia w stosowaniu BTX wynikają głównie z braku znajomości przepisów prawa i zasobów edukacyjnych. Podsumowując, należy stworzyć oficjalne kursy szkoleniowe w celu promowania bezpiecznego i legalnego stosowania BTX w stomatologii w Tajlandii.
Słowa kluczowe: toksyna botulinowa, wiedza, postawy, stomatologia
Wstęp
Toksyna botulinowa, w skrócie BTX, ekstrahowana z bakterii Clostridium botulinum, ma działanie paraliżujące, hamując uwalnianie acetylocholiny na połączeniu nerwowo-mięśniowym [1]. BTX stosowano w medycynie w leczeniu różnych dolegliwości, w tym nieprawidłowych skurczów mięśni i zaburzeń autonomicznych, takich jak nadmierna potliwość, ślinotok i nadmierne ślinienie, a także do zastosowań kosmetycznych, takich jak leczenie zmarszczek gładzizny czoła, kurzych łapek i zmarszczek na czole. Ostatnio zaczęto go stosować w leczeniu zespołu bólu mięśniowo-powięziowego, napięciowych bólów głowy i migreny [2].
Ze względu na walory medyczne BTX może znaleźć zastosowanie w stomatologii. Można go stosować w leczeniu lub łagodzeniu objawów chorób stomatologicznych na różne sposoby, na przykład w leczeniu chorób mięśni szczęki i bólu twarzy, pomagając w diagnostyce różnicowej i promując inne metody leczenia stomatologicznego. Ponadto można go również stosować do regulacji tkanek miękkich w celu poprawy estetyki [3]. BTX po raz pierwszy zastosowano w leczeniu zaburzeń skroniowo-żuchwowych (TMD) w 1999 r. BTX jest również zalecany jako alternatywna metoda leczenia TMD związanej z nadpobudliwością mięśni [4]. BTX ma wiele zalet w leczeniu bruksizmu, takich jak zmniejszenie częstotliwości bruksizmu oraz poziomu bólu i siły zgrzytania spowodowanej bruksizmem, a także poprawa jakości życia pacjentów [5]. BTX można również stosować w celu korekcji uśmiechu dziąsłowego spowodowanego nadczynnością grup mięśni unoszących górną wargę: dźwigacz warg sromowych górnych, dźwigacz warg sromowych górnych, nasii, jarzmowy większy, jarzmowy mniejszy i depresor przegrody [6]. Zastrzyk BTX zależy od indywidualnych objawów i ich nasilenia. Stwierdzono, że zastrzyki BTX skutecznie dawały satysfakcję estetyczną, dlatego pacjenci chcieli powtarzać tę terapię [7]. Zdolność BTX do zmniejszania aktywności mięśni żucia może pomóc w promowaniu innych metod leczenia stomatologicznego, takich jak ułatwianie mięśniom jamy ustnej przystosowania się do protez, ograniczanie nawrotów spowodowanych skurczem mięśnia mentalnego po leczeniu ortodontycznym, promowanie osteointegracji implantu [8] itp. Oczywiście BTX ma wiele innych zalet poza aspektami estetycznymi.
Obecnie wzrasta liczba dentystów stosujących BTX w leczeniu pacjentów, co jest powszechnie akceptowane w wielu krajach na całym świecie. Przykładowo w stanach Massachusetts i New Jersey w USA lekarze stomatolodzy muszą przejść akredytowane szkolenia, aby móc leczyć pacjentów z BTX [9]. Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologów Kosmetycznych (BACDP) orzekło, że dentyści mogą przepisywać i wstrzykiwać BTX w celu leczenia chorób spowodowanych nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśni lub promować inne terapie związane z stomatologią, takie jak osteointegracja implantów, zabraniając jednocześnie wprowadzającej w błąd reklamy [10]. Dental Council of Ireland zezwala dentystom na stosowanie BTX w leczeniu schorzeń jamy ustnej, takich jak deformacja stawu szczękowego czy przewlekły ból [11]. Podobne zezwolenie na stosowanie BTX wydała Australian Dental Council [12]. W Azji Rada Stomatologiczna Singapuru upoważniła przeszkolonych i certyfikowanych dentystów do wstrzykiwania BTX w celach kosmetycznych oraz rozszerzyła zakres praktyki chirurgów szczękowo-twarzowych o możliwość leczenia obszarów głowy i szyi [13].
Stosowanie BTX jest opcjonalnym leczeniem w połączeniu z konwencjonalną terapią stomatologiczną i prawdopodobnie będzie coraz częstsze w przyszłości. Jednak obecne wykorzystanie BTX przez tajskich dentystów jest nadal bardzo ograniczone. W tym badaniu zbadaliśmy świadomość i podejście lekarzy dentystów praktykujących obecnie w Tajlandii do stosowania BTX w stomatologii, aby zidentyfikować problemy lub przeszkody, które uniemożliwiają tajlandzkim dentystom stosowanie BTX w leczeniu stomatologicznym.
Materiały i metody
Niniejsze badanie jest badaniem przekrojowym zatwierdzonym przez Komisję Etyki ds. Badań nad Człowiekiem, Wydział Stomatologii i Wydział Farmacji Uniwersytetu Mahidol w Bangkoku, Tajlandia (nr MU-DT/PY-IRB 2020/038.2608). Zbieranie danych prowadzono od grudnia 2020 r. do kwietnia 2021 r. Uczestnikami są dentyści, którzy obecnie wykonują praktykę w Tajlandii i posiadają tajskie uprawnienia dentystyczne. Oszacowano, że wielkość próby wynosząca co najmniej 384 uczestników reprezentuje wszystkich 8043 obecnie praktykujących dentystów w Tajlandii [14], przyjmując wzór na przekrojowe badanie opisowe z 95% przedziałem ufności [15].
Ankieta jest dobrowolna i przeprowadzona przy wykorzystaniu Google Forms – platformy ankiet internetowych obsługiwanej przez firmę Google LLC. Kwestionariusz został opracowany w celu dostosowania go do sytuacji stomatologicznej w Tajlandii. Kwestionariusz został najpierw oceniony przez trzech dentystów będących ekspertami w różnych dziedzinach: chirurgów jamy ustnej i szczękowo-twarzowej, bólu ustno-twarzowego oraz edukacji stomatologicznej. Procesy oceny kwestionariusza nie ograniczały się jedynie do badania ważności i przydatności pytań dla celu badania, ale badano także trafność i przejrzystość kwestionariusza. Użyliśmy tylko pytań o wskaźniku zgodności obiektywnej pozycji (IOC) większym niż 0,5 [16]. Ankietę pilotażową przeprowadzono wśród 12 lekarzy dentystów o wykształceniu akademickim i stomatologicznym podobnym do uczestników objętych badaniem. Wewnętrzną i zewnętrzną spójność kwestionariusza oceniano za pomocą współczynników alfa Cronbacha wynoszących odpowiednio 0,72 [17] i współczynnika korelacji 0,60 [18]. Jeszcze bardziej poprawiliśmy przejrzystość pytań, przeprowadzając wywiady z dentystami na temat ich zrozumienia każdego indywidualnego pytania. Wypełniony kwestionariusz został następnie rozesłany do dentystów w różnych szpitalach na terenie całego kraju za pośrednictwem elektronicznych grup dyskusyjnych (aplikacja do przesyłania wiadomości LINE obsługiwana przez Line Corporation). Dane ankietowe uzyskano wyłącznie bezpośrednio od osób, które wyraziły chęć udzielenia odpowiedzi.
Ostateczna wersja kwestionariusza została podzielona na 4 części. Pierwsza część dotyczyła demografii, informacji związanych z pracą i doświadczeń uczestników w stosowaniu BTX. W drugiej części oceniano ogólną wiedzę na temat zastosowania BTX w stomatologii. Wyniki obu części posłużyły do określenia potencjalnego związku poszczególnych zmiennych z postawą respondentów wobec stosowania BTX w stomatologii, co zostało poddane ocenie w części trzeciej. Postawę oceniano za pomocą 5-punktowej skali Likerta, od 1 dla odpowiedzi najbardziej negatywnych (tj. bardzo nieważnych, absolutnie bezużytecznych lub zdecydowanie się nie zgadzam) do 5 dla odpowiedzi najbardziej pozytywnych (tj. bardzo ważnych, bardzo przydatnych lub zdecydowanie nie zgadzam się). zgadzać się). Ostatnia część miała charakter pytania otwartego, w którym proszono o dalsze sugestie dotyczące stosowania BTX w tajskiej praktyce stomatologicznej.
Analizę statystyczną przeprowadzono oddzielnie dla każdej części zgodnie z kwestionariuszem. Aby uzyskać przegląd danych ankietowych, do analizy części 1–3 wykorzystano statystyki opisowe w oparciu o częstotliwości i wartości procentowe każdej odpowiedzi. Do oceny korelacji pomiędzy danymi demograficznymi, wiedzą i zgodnością stosowania BTX u pacjentów stomatologicznych wykorzystano test chi-kwadrat Pearsona lub dokładny test Fishera na poziomie istotnym 0,05. W drugiej części sprawdziliśmy poziom wiedzy ogólnej za pomocą skali dychotomicznej (poprawne/niepoprawne) i podzieliliśmy uczestników na 2 grupy według liczby poprawnych odpowiedzi. Spośród dziesięciu pytań grupa wysokiego poziomu obejmowała uczestników, którzy uzyskali tyle samo lub więcej niż 6 poprawnych odpowiedzi, natomiast grupa niskiego poziomu – tych, którzy w większości się mylili [19]. W części 4 kwestionariusza zastosowano podejście jakościowej analizy treści do ilościowego określenia i opisania tematów przedstawionych w otwartych danych sugestii.
Oprócz statystyk opisowych ocenialiśmy nastawienie uczestników, obliczając średni wynik ze skali odpowiedzi 1–5 i definiując korzystny wynik jako skalę odpowiedzi 4 i 5. W celu identyfikacji zmiennych przeprowadzono analizę wielokrotnej regresji logistycznej związane ze zgodą na stosowanie BTX u pacjentów stomatologicznych. Czynniki dobierano metodą krokową wstecz. Do ilościowego określenia powiązań między zmiennymi wykorzystano skorygowane iloraz szans (AOR) i ich 95% przedziały ufności (CI). Wszystkie analizy przeprowadzono przy użyciu oprogramowania PASW Statistics dla systemu Windows w wersji 18.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA).
Wyniki
Ostateczna liczba uczestników wyniosła 444 dentystów, po wykluczeniu 18 uczestników, którzy nie prowadzili już praktyki stomatologicznej w Tajlandii i prowadzili praktykę krócej niż rok. W tabeli 1 przedstawiono dane demograficzne wszystkich respondentów, wśród których było 121 mężczyzn (27,25%) i 323 kobiety (72,75%). Siedemdziesiąt siedem procent wszystkich respondentów miało mniej niż 35 lat, a średnia wieku wynosiła 32,7 lat. Większość uczestników (284), bo 64%, to specjaliści, reszta to lekarze pierwszego kontaktu. Następnie podzieliliśmy specjalizacje tych 284 specjalistów na stomatologię odtwórczą i estetyczną oraz inne. W Tabeli 1 oznaczyliśmy specjalizację kursywą, ponieważ nie reprezentuje ona wszystkich uczestników tego badania. Wśród 169 (59,5%) specjalistów stomatologii odtwórczej i estetycznej znajdują się specjaliści chirurgiczni, protetycy, zaawansowani specjaliści stomatologii ogólnej, specjaliści stomatologii estetycznej i implantolodzy stomatologiczni. Pozostałych 115 (40,5%) to pozostali specjaliści, m.in. endodonci, specjaliści medycyny jamy ustnej, periodontolodzy, specjaliści okluzji i bólu ustno-twarzowego oraz specjaliści chirurgii jamy ustnej i szczękowo-twarzowej. Zbadaliśmy, czy uczestnicy byli zainteresowani dziedziną stomatologii odtwórczej i estetycznej i stwierdziliśmy, że prawie połowa uczestników (49,1%) była zainteresowana tą dziedziną.
Jak wynika z tabeli 1, większość respondentów (59,9%) pracowała na obszarach wiejskich, pozostałe 40,1% w Bangkoku i jego okolicach. Większość uczestników (71,8%) pracowała w szpitalach publicznych. Staż pracy był zgodny ze średnim wiekiem, ponieważ większość uczestników (90,5%) miała staż pracy krótszy niż 20 lat. Ponadto tylko 163 uczestników (36,7%) miało doświadczenie z BTX. Wśród nich tylko 26 uczestników (16%) miało doświadczenie w leczeniu swoich pacjentów BTX. W tabeli 1 przedstawiono także opinię dotyczącą tego, czy uczestnicy zgadzają się na stosowanie BTX w leczeniu stomatologicznym. Stosując test chi-kwadrat Pearsona i dokładny test Fishera, stwierdzono, że wiele cech jest statystycznie powiązanych ze zgodnością ze stosowaniem BTX w stomatologii przy wartości p mniejszej niż 0,05 (gwiazdki w Tabeli 1). Związek pomiędzy danymi demograficznymi uczestników a ich opinią na temat stosowania BTX omówiono szczegółowo w następnej sekcji.
W tabeli 2 przedstawiono ogólną wiedzę uczestników dotyczącą zastosowania BTX w stomatologii. Wszystkie odpowiedzi „tak” w Tabeli 2 odpowiadają prawidłowej wiedzy. Większość dentystów wiedziała, że BTX można zastosować w celu poprawy estetyki twarzy, tj. uśmiechu dziąsłowego u 70%, przerostu mięśnia żwacza u 66,9% i bruksizmu u 75,2%. Jednak tylko połowa uczestników była świadoma, że BTX ma inne korzyści terapeutyczne, takie jak leczenie skurczu żuchwy (52,9%) i bólu mięśniowo-powięziowego (49,8%). Ponadto większość uczestników nie była świadoma korzyści ze stosowania BTX w leczeniu neuralgii nerwu trójdzielnego (23,6%) i ślinotoku (15,1%).
Poziom wiedzy uczestników podzieliliśmy na dwa poziomy w zależności od liczby poprawnych odpowiedzi: wysoki z 6–10 poprawnymi odpowiedziami i niski z 1–5 poprawnymi odpowiedziami. Jedynie 27,5% uczestników posiadało wiedzę na wysokim poziomie, co wiązało się z opinią wyrażającą zgodę na stosowanie BTX w stomatologii, co również przedstawiono w tabeli 2 na poziomie istotnym p < 0,001. Stwierdziliśmy, że zgoda na stosowanie BTX w leczeniu stomatologicznym była statystycznie powiązana z wiedzą na temat BTX w zakresie naprawy estetyki twarzy (uśmiech dziąsłowy i przerost żwacza), bruksizmu oraz promowania leczenia protetycznego i ortodontycznego.
W tabeli 3 zestawiono pytania mające na celu poznanie stosunku lekarzy dentystów do stosowania BTX w stomatologii. W tej części skupiamy się na odsetku pozytywnego wyniku (poziomy 4 i 5). Większość uczestników (89,6%) zgodziła się, że BTX może być stosowana jako leczenie skojarzone u pacjentów korzystających z usług stomatologicznych, ze średnim wynikiem 4,24 (A1 w tabeli 3). Uczestnicy uważali, że stosowanie BTX byłoby korzystne dla pacjentów stomatologicznych w mniej więcej takim samym odsetku (87,8% w A2). Zapytaliśmy także respondentów o czynniki, które mogą utrudniać stosowanie BTX u pacjentów stomatologicznych. Najbardziej niepokojący był brak wiedzy i doświadczenia w stosowaniu BTX (81,9% w A3.2). Drugą największą przeszkodą, w opinii uczestników, była niejednoznaczność przepisów dotyczących zakresu pracy lekarzy dentystów oraz brak dodatkowych zasobów edukacyjnych dla lekarzy dentystów, których odsetek był mniej więcej taki sam i wynosił odpowiednio 79,7% i 79,3%. Natomiast rosnące koszty i niewłaściwe miejsca leczenia były mniej niepokojące i wyniosły odpowiednio 57,7% i 55,2%. Z pytania A4 w tabeli 3 prawie wszyscy dentyści uznali, że zastosowanie BTX u pacjentów stomatologicznych może zaktualizować ich wiedzę (93,7%) i poprawić skuteczność leczenia (94,9%). Imponujące jest to, że 79,3% dentystów biorących udział w badaniu było gotowych zastosować BTX u pacjentów stomatologicznych, gdyby nie mieli żadnych przeszkód (A5).
W ostatniej części ankiety 167 uczestników życzliwie przekazało komentarz lub zalecenie dotyczące stosowania BTX w stomatologii. Korzystając z analizy treści, wszystkie sugestie można podzielić na pięć głównych grup. Procenty w rozkładzie częstotliwości opinii uczestników przedstawiają się w kolejności malejącej: szkolenia z wiedzy i umiejętności (40,7%), zagadnienia prawne (20,3%), zwolnienia z lekarzami (13,2%), bezpieczeństwo (6,0%) , pewność pacjenta (4,2%) i inne zalecenia (15,6%). Szczegóły każdego tematu są wymienione poniżej.
3.1. Szkolenia z zakresu wiedzy i umiejętności stosowania BTX w stomatologii
Należy stworzyć formalny kurs uznawany i akredytowany przez Tajlandzką Radę Stomatologiczną, który będzie prowadzony w instytucji edukacyjnej lub na wydziale stomatologii. Należy zapewnić odpowiednie i dostępne kursy szkoleniowe. Dentyści, którzy zdali jakąś formę egzaminu kwalifikacyjnego, powinni otrzymać licencję lub certyfikat, aby upewnić się, że mogą stosować BTX w prawidłowy i bezpieczny sposób w leczeniu pacjentów stomatologicznych.
3.2. Zagadnienia prawne
Powinna istnieć formalna deklaracja prawa obejmująca zakres leczenia, procedury, dostęp do kursów szkoleniowych, organizacji lub miejsc szkoleń oraz kwalifikacje lekarzy dentystów do stosowania BTX. Tajska Rada Stomatologiczna powinna być w stanie wydać oficjalną licencję na stosowanie BTX również w stomatologii. Innymi słowy, musi istnieć ścisła kontrola stosowania BTX przez dentystów, w tym standardowa procedura stosowania BTX, dystrybucja i treść reklam.
3.3. Zwolnienie z lekarzami
Zakres pracy lekarza dentysty nie powinien pokrywać się pod względem estetycznym z pracą lekarza. Na przykład dentyści powinni stosować BTX wyłącznie w leczeniu chorób związanych z zębami lub w celu uzyskania korzyści z leczenia stomatologicznego. Ze względów estetycznych muszą istnieć ograniczenia dotyczące części budowy i anatomii twarzy, które dentyści mogą leczyć.
3.4. Bezpieczeństwo
Należy przeprowadzić więcej badań potwierdzających tezę, że BTX może być skutecznie stosowany w leczeniu stomatologicznym. BTX należy stosować tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu BTX należy zastosować wszelkie inne alternatywy. Podczas stosowania BTX należy zachować ostrożność.
3.5. Zaufanie pacjenta
Należy nagłośnić fakt, że dentyści mogą stosować BTX w leczeniu. Należy wyjaśnić zalety i wady, aby pacjent mógł sam podjąć decyzję.
Dyskusja
Głównym celem tego badania było zbadanie świadomości i podejścia tajskich lekarzy dentystów do stosowania toksyny botulinowej (BTX) w stomatologii. Próba badawcza była na tyle duża, że statystycznie reprezentowała obecnie praktykujących dentystów w Tajlandii. Odkryliśmy, że około 80% uczestników zgodziło się na stosowanie BTX u swoich pacjentów stomatologicznych. Jednakże główną barierą powstrzymującą uczestników przed zastosowaniem BTX w stomatologii była ich wiedza i doświadczenie w zakresie stosowania BTX oraz związane z tym przepisy.
Wyniki z Tabeli 2 pokazują, że większość uczestników wiedziała, że BTX można stosować w celu poprawy estetyki twarzy (uśmiech dziąsłowy, przerost żwacza) i leczenia bruksizmu. Z kolei ponad połowa dentystów nie była świadoma, że BTX ma inne korzyści terapeutyczne. Jest to zgodne z wynikami, że dentyści mogą posiadać wiedzę na temat mechanizmu działania BTX na mięśnie, ale brak im wiedzy na temat zastosowań BTX w innych dziedzinach stomatologii [20]. Podobną tendencję zaobserwowano także w badaniu Al Hamdan i wsp. (2013) [21]. Większość dentystów w Riyadzie miała świadomość, że BTX można stosować do celów kosmetycznych, z czego najczęściej zgłaszano redukcję zmarszczek (73,7%), a następnie leczenie uśmiechu dziąsłowego (51,0%) [21]. Ponadto badanie Alfouzan i Mekkawy (2021) wykazało, że 88,6% wykładowców stomatologii w Arabii Saudyjskiej uważało, że redukcja zmarszczek jest najczęstszym wskazaniem BTX [22].
Zbadaliśmy czynniki, które mogą wiązać się z opinią o stosowaniu BTX w stomatologii, za pomocą analizy regresji wielokrotnej logistycznej i wybraliśmy tylko te, których wartość p była mniejsza niż 0,05, aby pokazać je w Tabeli 4. Co ciekawe, uczestnicy płci męskiej mieli większe szanse na zastosowanie BTX u swoich pacjentów stomatologicznych niż kobiety, przy skorygowanym ilorazie szans AOR = 2,16 i 95% przedziale ufności 1,16–4,03. Chociaż większość uczestników stanowiły kobiety (72,7%), duża różnica w liczbie uczestników płci męskiej i żeńskiej prawdopodobnie nie miała wpływu na główny wynik naszego badania, ponieważ zarówno dentyści, jak i dentyści zgodzili się na stosowanie BTX. Jedyną różnicą był odsetek uczestników różnych płci, którzy zgodzili się na stosowanie BTX, tj. odpowiednio 87,6% i 76,25% wśród kobiet i mężczyzn.
Jak wynika z tabeli 4, osoby w wieku 30–35 lat i poniżej 30 lat stosowały BTX w stomatologii odpowiednio 2,49 i 2,22 razy częściej niż osoby powyżej 35. roku życia. Zainteresowanie dalszą specjalizacją w zakresie stomatologii odtwórczej i estetycznej wpłynęło także na opinię o stosowaniu BTX z AOR na poziomie 1,66 (95% CI 1,01–2,71). Uczestnicy, którzy mieli doświadczenie z BTX, 2,75-krotnie częściej decydowali się na zastosowanie BTX u pacjentów stomatologicznych w porównaniu z tymi, którzy nigdy nie stosowali BTX. Jedną z możliwości było to, że uczestnicy mający doświadczenie w stosowaniu BTX osiągnęli zadowalającą skuteczność. Zgadza się to z Polo (2008), który stwierdził, że 88% pacjentów leczonych z powodu uśmiechu dziąsłowego chciałoby w przyszłości powtórzyć leczenie BTX [23]. Ustaliliśmy również, że uczestnicy z wysokim poziomem wiedzy na temat BTX 2,88 razy częściej decydowali się na zastosowanie BTX niż uczestnicy na niskim poziomie. Al Hamdan i in. (2013) wykazali, że wśród 60% ich uczestników, którzy odmawiali stosowania BTX, 40% nie posiadało wiedzy i doświadczenia w zakresie BTX [21], co jest zgodne z naszym badaniem. Sugeruje się, że zdobycie większej wiedzy na temat BTX może prowadzić do postawy sprzyjającej stosowaniu BTX w stomatologii.
W części dotyczącej nastawienia odkryliśmy, że imponująco wysoki odsetek uczestników (90%) zgodził się na stosowanie BTX jako leczenia skojarzonego u pacjentów stomatologicznych, ponieważ uważa się, że jest to korzystne dla pacjentów. Prawie wszyscy uczestnicy zgodzili się, że stosowanie BTX u pacjentów stomatologicznych zaktualizuje wiedzę (93,7%) i poprawi skuteczność leczenia pacjentów stomatologicznych (94,9%). Wyraźnie sugeruje się, że stomatolodzy mają pozytywny stosunek do stosowania BTX w stomatologii. Co więcej, jest to zgodne z wysokim odsetkiem (79,3%) uczestników, którzy zgodzili się na stosowanie BTX w leczeniu pacjentów stomatologicznych, gdy są oni na to gotowi lub nie mają przeszkód. Wskazuje to, że zastosowanie BTX w stomatologii w Tajlandii prawdopodobnie wzrosłoby, gdyby wyeliminowane zostały związane z tym trudności.
Pomimo bardzo pozytywnego nastawienia do stosowania BTX u pacjentów stomatologicznych, jedynie 26 (z 444, 5,86%) uczestników kiedykolwiek leczyło BTX swoich pacjentów. Wyraźnie wskazano, że BTX nie jest obecnie powszechnie stosowany przez tajskich dentystów. Podobna sytuacja miała miejsce w Riyadzie w Arabii Saudyjskiej; jedynie 1,2% dentystów stosowało BTX w leczeniu pacjentów stomatologicznych (2013) [21]. Najnowsze badanie przeprowadzone w 2021 r. nadal wykazało te same wyniki; jedynie 3% dentystów Wydziału Stomatologii w Arabii Saudyjskiej stosowało kiedykolwiek BTX w leczeniu pacjentów stomatologicznych [22]. Khalid i in. (2021) również stwierdzili, że jedynie 3,51% ze 199 dentystów z Arabii Saudyjskiej i Pakistanu stosowało toksynę botulinową w leczeniu stomatologicznym [24].
Niespójność pomiędzy pozytywnym nastawieniem a doświadczeniem stosowania BTX u tajskich dentystów może wynikać z pewnych trudności w stosowaniu BTX w leczeniu pacjentów stomatologicznych. Z pytania A3 w tabeli 3 najwyżej sklasyfikowaną przeszkodą była niejednoznaczność prawa dotycząca zakresu pracy lekarzy dentystów, ze średnią ocen 4,12. Ta niejednoznaczność może wynikać z faktu, że tajlandzcy dentyści nie mają wystarczającej wiedzy z zakresu prawa. Zgodnie z art. 4 ustawy o zawodzie dentysty, B.E. 2537 (1994), dentyści mogą przeprowadzić leczenie zewnątrzustne, jeżeli choroba lub stan ma swoje podłoże w chorobie zębów, narządzie jamy ustnej, kości szczęki lub chorobie kości twarzy związanej ze szczęką, w tym z objawami wywołanymi wyżej wymienionymi schorzeniami [25]. Dlatego tajlandzcy dentyści mogą zgodnie z prawem stosować BTX w leczeniu chorób jedynie w powyższym zakresie [26]. Aby uniknąć nieporozumień, lepiej byłoby wyraźnie wyjaśnić i zareklamować ograniczony zakres, w jakim tajlandzcy dentyści mogą współpracować z BTX.
Na drugim miejscu wśród czynników uniemożliwiających tajskim dentystom stosowanie BTX znajduje się brak wiedzy i doświadczenia, ze średnim wynikiem 4,04 (tabela 3). Ponieważ Tajlandia nie ustanowiła jeszcze formalnie uznanego kierunku studiów nad BTX, większość tajlandzkich dentystów nie ma dostępu do zasobów edukacyjnych. Natomiast kursy szkoleniowe BTX uznawane przez radę dentystyczną oferowane są w wielu krajach. Na przykład Amerykańska Akademia Estetyki Twarzy (AAFA) prowadzi ponad 50 kursów rocznie, dzieląc je na poziomy. Należą do nich zastosowanie BTX w celach kosmetycznych oraz w leczeniu bólu twarzy i szczęki [27]. Stany Massachusetts i New Jersey w USA wymagają od dentystów przejścia szkolenia przed leczeniem pacjentów BTX [9]. Podobnie New Zealand Dental Council w 2017 roku wydała wniosek, że dentyści muszą zostać przeszkoleni w zakresie stosowania BTX w leczeniu pacjentów, które ogranicza się do kompleksu ustno-twarzowego i powiązanych narządów [28]. Należy nie tylko oferować kursy szkoleniowe, ale tajska rada dentystyczna powinna również ustalić zasady lub wydać oficjalne certyfikaty odbycia szkolenia w celu kontrolowania stosowania BTX zarówno przez dentystów, jak i lekarzy. Jasny zakres prac i certyfikowane szkolenia będą sprzyjać stosowaniu BTX w stomatologii i zmniejszą redundancję leczenia BTX wśród lekarzy dentystów i fizjoterapeutów.
Inne trudności związane z niższymi średnimi wynikami w Tabeli 3 obejmują nieznane źródła materiałów i sprzętu (3,22) oraz obawy pacjentów (3,03). Przeszkody te można zmniejszyć poprzez utworzenie kursów szkoleniowych oficjalnie oferowanych lub certyfikowanych przez tajską radę dentystyczną.
Ograniczenia
Pomimo wyraźnego wyniku pozytywnego nastawienia lekarzy dentystów do stosowania BTX w stomatologii, nasze badanie nadal ma ograniczenia i uprzedzenia. Doboru próby dokonano na zasadzie dobrowolności za pośrednictwem zamkniętej elektronicznej grupy dyskusyjnej (aplikacja do przesyłania wiadomości LINE obsługiwana przez Line Corporation). Możliwe, że tylko zaangażowani społecznie dentyści czuli się komfortowo odpowiadając na kwestionariusze. Dlatego odpowiedzi mogą być stronnicze i skierowane do podobnych populacji uczestników, np. osób w młodym wieku. Może to jednak nie być czynnikiem decydującym, gdyż większość uczestników w wieku powyżej 35 lat (67,3%) również zgodziła się na stosowanie BTX u swoich pacjentów stomatologicznych, co jest podobne do opinii osób poniżej 35 roku życia .
Wnioski
Odkryliśmy, że większość tajskich dentystów zdaje sobie sprawę ze znaczenia stosowania BTX w stomatologii i wykazuje duże zainteresowanie. Niemniej jednak nadal niepokoiły ich przeszkody w wielu obszarach, zwłaszcza w zakresie prawa i kontroli jakości procedury użytkowania. Tylko nieliczni dentyści mieli świadomość, że w Tajlandii obowiązuje prawo ograniczające zakres stosowania BTX w stomatologii. Reklama promująca zakres legalnego stosowania BTX jest konieczna, aby zapewnić zarówno tajlandzkim dentystom, jak i pacjentom wystarczającą wiedzę na temat przepisów z tym związanych. Ponadto należy ustanowić oficjalne kursy szkoleniowe i licencje certyfikowane przez Radę Zawodową, aby zapobiec problemom lub zwolnieniom między dentystami a lekarzami, które mogą wystąpić w przyszłości. Pożądane są dalsze badania dotyczące działań niepożądanych stosowania BTX u pacjentów stomatologicznych oraz opłacalności leczenia BTX.
Źródła:
1. Miller J., Clarkson E. Botulinum toxin type A: Review and its role in the dental office. Dent. Clinics. 2016;60:509–521. [PubMed] [Google Scholar]
2. Pirazzini M., Rossetto O., Eleopra R., Montecucco C. Botulinum Neurotoxins: Biology, Pharmacology, and Toxicology. Pharmacol. Rev. 2017;69:200–235. doi: 10.1124/pr.116.012658. [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]
3. Bhat P.R., Janiani P., Trasad V.A. Botox: An advancement in dentistry: An overview. AOHDR. 2018;1:1–5. doi: 10.21276/aohdr.1886. [CrossRef] [Google Scholar]
4. Kahn A., Bertin H., Corre P., Praud M., Paré A., Kün-Darbois J.-D. Assessing the effectiveness of botulinum toxin injections into masticatory muscles in the treatment of temporomandibular disorders. J. Oral Med. Oral Surg. 2018;24:107–111. doi: 10.1051/mbcb/2018001. [CrossRef] [Google Scholar]
5. Fernandez-Nunez T., Amghar-Maach S., Escoda C.G. Efficacy of botulinum toxin in the treatment of bruxism: Systematic review. Med. Oral Patol. Oral Cir. Buccal. 2019;24:e416–e424. doi: 10.4317/medoral.22923. [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]
6. Goswami A., Sen A. Biomodulation of Gummy Smile with Botulinum Toxin: An overview. IOSR J. Dent. Med. Sci. 2017;16:57–63. [Google Scholar]
7. Sucupira E., Abramovitz A. A simplified method for smile enhancement: Botulinum toxin injection for gummy smile. Plast. Reconstr. Surg. 2012;130:726–728. doi: 10.1097/PRS.0b013e31825dc32f. [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]
8. Kharbanda S., Srivastava S., Pal U.S., Shah V. Applications of botulinum toxin in dentistry: A comprehensive review. Natl. J. Maxillofac. Surg. 2015;6:152–159. doi: 10.4103/0975-5950.183860. [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]
9. Massachusetts Approves Botox Policy for Dentists. [(accessed on 4 May 2020)]. Available online: https://www.ada.org/en/publications/ada-news/%202013-archive/april/massachusetts-approves-botox-policy-for-dentists
10. FAQs-Treatment. [(accessed on 4 May 2020)]. Available online: https://www.bacdp.org/faq/
11. Code of Practice Regarding Non-Surgical Cosmetic Procedures. [(accessed on 4 May 2020)]. Available online: http://www.dentalcouncil.ie/nonsurgicalcosmetics.php
12. Fact sheet: The Use of Botulinum Toxin and Dermal Fillers by Dentists. [(accessed on 4 May 2020)]; Available online: https://www.dentalboard.gov.au/codes-guidelines/faq/botulinum-toxin-and-dermal-fillers.aspx
13. Guidelines AFP 2020. [(accessed on 4 May 2020)]; Available online: https://www.healthprofessionals.gov.sg/docs/librariesprovider11/default-document-library/guidelines-on-aesthetic-facial-procedures-for-dental-practitioners-(2020)fd3cd63f5646485c89e8a19a3599deda.pdf
14. Tanaterawong N., Katianurug U., Chaiyan S. Report on Public Health Resource 2019. Strategy and Planning Division PSO Ministry of Public Health; Nonthaburi, Thailand: 2019. [(accessed on 4 May 2020)]. Resource Statistics. Available online: https://bps.moph.go.th/new_bps/sites/default/files/Report%20Health%20Resource%202019.pdf [Google Scholar]
15. Pourhoseingholi M.A., Vahedi M., Rahimzadeh M. Sample size calculation in medical studies. Gastroenterol. Hepatol. Bed Bench. 2013;6:14–17. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]
16. Hajjar S.E. Statistical analysis: Internal consistency reliability and construct validity. Int. J. Quant. Qual. Res. Methods. 2018;6:27–38. [Google Scholar]
17. Nunnally J.C. Psychometric Theory. 2nd ed. McGraw Hill; New York, NY, USA: 1978. [Google Scholar]
18. Fleiss J. The Design and Analysis of Clinical Experiments. John Wiley & Sons; Hoboken, NJ, USA: 1986. [Google Scholar]
19. Bloom B., Hastings T., Madaus G. Handbook on Formative and Summative Evaluation of Student Learning. McGraw-Hill; New York, NY, USA: 1971. [Google Scholar]
20. Hambleton P. Clostridium botulinum toxins: A general review of involvement in disease, structure, mode of action and preparation for clinical use. J. Neurol. 1992;239:16–20. doi: 10.1007/BF00839205. [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]
21. Al Hamdan E.M., Algheryafi A.M., Al-Ghareeb F.J., Ashri N. Knowledge and attitude of dentists towards the use of botulinum toxin and dermal fillers in dentistry, Riyadh, Saudi Arabia. J. Cosmet. Laser Ther. 2013;15:46–54. doi: 10.3109/14764172.2012.758377. [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]
22. Souad A., Maha M. Knowledge and practice of faculty members of dental colleges in Saudi Arabia on non-surgical facial aesthetics (botox & dermal fillers) IJMDC. 2021;5:595–600. [Google Scholar]
23. Polo M. Botulinum toxin type A (Botox) for the neuromuscular correction of excessive gingival display on smiling (gummy smile) Am. J. Orthod. Dentofac. Orthop. 2008;133:195–203. doi: 10.1016/j.ajodo.2007.04.033. [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]
24. Khalid A.S.A., Alzahrani M., Shabbir A., Raja H.Z. Dentist Knowledge and Attitude towards Botulinum Toxin Use: Cross-Sectional Study. Pak. J. Med. Health Sci. 2021;14:1852–1854. [Google Scholar]
25. Office of the Council of State Practice of the dentistry Act B.E.2537. [(accessed on 4 May 2020)];Royal Thai Government Gazette. 1994 111:1–2. Available online: http://web.krisdika.go.th/data/law/law2/%C744/%C744-20-2537-001.htm [Google Scholar]
26. Public relations sub-committee of the dental council agenda 9 Understanding the dental law on dental practice. [(accessed on 4 May 2020)];Dental Council Newsletter. 2020 3:9–10. Available online: https://dentalcouncil.or.th/Newsletter/Detail/RJ4BTNHA1DZZ0PVV [Google Scholar]
27. Botulinum Toxins & Dermal Filler Courses. [(accessed on 4 May 2020)]. Available online: https://www.facialesthetics.org/courses-events/botulinum-toxins-dermal-filler/
28. Council Decision on Practice Standard for Advanced and New Areas of Practice. [(accessed on 4 May 2020)]. Available online: https://www.dcnz.org.nz/assets/Uploads/Policies/Advanced-areas-of-practice-and-administration-of-Botulinum-type-A-and-dermal-fillers.pdf