No Widgets found in the Sidebar

Tłumaczenie oryginalnego artykułu: Truppti Pavinvhandra SononeVivek SoniSoumya GuptaYash K. ShekatkarAniket S. Thorat, and Tejas R. Pol, Botox and Dermal Fillers in Orthodontics – A Review, J Pharm Bioallied Sci. 2022 Jul; 14(Suppl 1): S60–S64.

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9469437/

Streszczenie

Toksyna botulinowa i wypełniacze dermalne weszły do stomatologii w ostatnich latach zarówno w celach kosmetycznych, jak i leczniczych. Są tutaj, by zostać, i z coraz większą liczbą zastosowań w jamie ustnej szybko stają się standardowym elementem leczenia stomatologicznego. Oferują najważniejsze, minimalnie inwazyjne procedury o niskim koszcie i praktycznie braku okresu rekonwalescencji. Botox i wypełniacze dermalne są obecnie używane razem do odmładzania i operacji estetycznych. W tym artykule omówiono mechanizm działania oraz liczne zastosowania Botoxu i wypełniaczy dermalnych w obszarach maksylofacialnych, a także ich przyszłe implikacje w stomatologii.

Słowa kluczowe: Toksyna botulinowa, estetyka, wypełniacze, ortodoncja

Wstęp

W ostatnich czasach stomatologia skupiła się na udoskonalonych przełomach. Popularność zarówno toksyny botulinowej (BTX), jak i wypełniaczy dermalnych szybko wzrosła w ostatnich latach, ponieważ umożliwiają regenerację i ulepszanie wyjątkowych poprawek, które wcześniej były możliwe tylko za pomocą zabiegów chirurgicznych, ale w niższej cenie i praktycznie bez okresu rekonwalescencji. Botox i wypełniacze dermalne zostały zaakceptowane przez dentystów i wprowadzone do klinicznej stomatologii ze względu na obiecujące wyniki osiągnięte w estetyce twarzy i przywracaniu pięknego uśmiechu. Połączenie pełnego zestawu zębów i dobrej estetyki twarzy tworzy promienny uśmiech. Z myślą o poprawie samooceny coraz więcej pacjentów koncentruje się na drobnych szczegółach, takich jak zęby i dziąsła, a także na estetyce twarzy. Związek między dziąsłami, ustami a zębami definiuje estetyczny wygląd osoby, co zauważyli Garber i Salama.

Od odkrycia kojącego zastosowania BTX i wypełniaczy dermalnych poprawa estetyki twarzy postępowała w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Botulinum Toxin

Najpotężniejszym neurotoksyną jest toksyna botulinowa typu A (BTXA). Po wymieszaniu szczepu bakterii Clostridium botulinum uwalniającego toksynę, która rozpuszcza się i uwalnia toksynę do pożywki hodowlanej, jest ona zbierana z pożywki hodowlanej. Następnie toksyna jest filtrowana, przyspieszana, oczyszczana i krystalizowana siarczanem amonu. BTX-A powinna być przechowywana w temperaturze chłodniczej, ale nie zamrożona w tej postaci. Po ponownym rozpuszczeniu BTX-A powinna być rozcieńczona solą fizjologiczną i zużyta w ciągu 4 godzin.

Mechanizm Działania

Toksyna jest spożywana i wchłaniana do krążenia ogólnoustrojowego przez przewód pokarmowy. Toksyna blokuje uwalnianie acetylocholiny (ACH), neuroprzekaźnika zaangażowanego w skurcze mięśni i aktywację wydzielania gruczołowego. Toksyna powoduje utratę napięcia w mięśniu, który został podany. Toksyna nie ma wpływu na niektóre zakończenia nerwowe i pozwala wstrzykiwanemu mięśniu dystonicznemu na kurczenie się z mniejszą siłą. Postawa i funkcja mięśnia o wyższym napięciu są poprawione dzięki jego osłabieniu. To osłabienie mięśnia utrzymuje się skutecznie przez okres 3-4 miesięcy.

Typy BTX jest klasyfikowany na siedem serogrup: A, B, C, D, E, F i G. BTX występuje w sześciu różnych postaciach: BTA (Dysport®, Botox®, Xeomin®, PurTox® i Prosigne®) oraz BTX-B (Neuroblocs®/Myobloc®). W przeciwieństwie do Dysport i Botox, które występują w postaci białego proszku, który musi być rozcieńczony, Myobloc jest dostępny w postaci roztworu. Ponieważ składniki różnią się w każdej marce, dawkowanie BTX potrzebne do terapii stanu chorobowego jest określane przez markę lub preparat. Tabela 1 zawiera wiele marek lub preparatów, a także ich cechy fizyczne i wskazania.

Aplikacja w ortodoncji

Toksyna botulinowa jest powszechnie stosowana w leczeniu zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego i bólu twarzy w obszarze jamy ustnej i twarzoczaszki, a także w stomatologii estetycznej i terapeutycznej.

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego

W większości przypadków zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego (TMD) występuje jeden lub więcej obszarów wyzwalających mięśnie. Gdy te obszary wyzwalające są badane palpacyjnie, ból jest przekazywany wzdłuż mięśnia lub szlaków nerwowych wychodzących z nich. Iniekcje soli fizjologicznej aseptycznej i leku znieczulającego są zlokalizowane w tych miejscach wyzwalających. Zaburzenia w obszarach wyzwalających mogą być łagodzone zarówno na krótką, jak i długą metę. Terapeutyczne korzyści płynące ze stosowania soli fizjologicznej lub znieczulenia miejscowego są ograniczone, ponieważ ich działanie utrzymuje się od kilku minut do kilku dni. Stosowanie BTX dla tych punktów wyzwalających okazało się bardzo skuteczne; siła skurczu mięśniowego jest obniżona, a działanie utrzymuje się przez 3 miesiące.

Ból twarzy

W przypadku TMD i bólu twarzy neurotoksyny mogą być stosowane w różnych mięśniach żucia, takich jak mięśnie skroniowe, żwaczowe, przyśrodkowe i boczne, a także mięśnie twarzy, takie jak okrężnica oczna, mostkowo-obojczykowo-sutkowy, okrężnica wargi, zstępujący mięsień kąta ust, mięsień brodawczasty, mięsień czworoboczny, mięsień półgłowy, mięsień czołowy, mięsień procerus i mięsień zmarszczkowy. Nawet jeśli dotknięta jest tylko jedna strona mięśni skroniowych i żwaczowych, neurotoksyny mogą być stosowane po obu stronach twarzy.

Bruksizm

Bruksizm to szerokie pojęcie obejmujące zarówno zaciskanie zębów, jak i zgrzytanie. Powoduje to TMD, bóle głowy, ból twarzy, a także niszczenie dobrego uzębienia i pogarszanie chorób przyzębia. U pacjentów z bruksizmem i TMD iniekcje toksyny są podawane obustronnie do mięśni żwaczowych i skroniowych. Wstrzyknięcie odpowiedniej ilości zmniejsza siłę skurczów mięśni żucia, poprawiając jednocześnie ich funkcję i zdolność do rozmawiania. Neurotoksyny mogą pomóc w leczeniu chorób przyzębia, zmniejszając ból twarzy i objawy TMD oraz eliminując czynnik bruksizmu.

Hipertrofia mięśni żwaczy

Powiększenie mięśni żwaczy nazywane jest hipertrofią mięśni żwaczy. Często prowadzi to do zaciskania zębów i bruksizmu. Wstrzyknięcia toksyny do brzucha mięśnia żwacza są stosowane w leczeniu hipertrofii mięśni żwaczy. Spowoduje to zmniejszenie intensywności skurczów mięśni żwaczy oraz zmniejszenie objętości twarzy; tak jak we wszystkich terapiach botulinowych, konieczne są powtarzane iniekcje w miesięcznych odstępach.

Uśmiech dziąsłowy

Uśmiech dziąsłowy to niepatologiczny stan, w którym wystawienie nadmiernego tkanki dziąsłowej podczas uśmiechu powoduje nieestetyczne nieharmonie. Hwang et al. zaproponowali punkt Yonsei w środku trójkąta utworzonego przez mięsień zygomaticus minor, lewator włosowo-nosowy, lewator górnej wargi oraz mięśnie żwaczowe. W każdym miejscu wstrzyknięcia zaleca się dawkę 3 U.

Recydywa po leczeniu ortodontycznym

Osoby z silną aktywnością mięśniową mogą mieć recesywną aktywność po leczeniu ortodontycznym. W trakcie leczenia Botox może być podawany w celu zmniejszenia siły kurczenia mięśni i umiarkowanej kierowalności ich bardziej normalnego działania.

Trismus Pacjenci z TMD często mają trudności z otwieraniem ust; BTA relaksuje sąsiednie mięśnie żucia i zmniejsza stan zapalny mięśni, co

pozwala pacjentom łatwiej otwierać usta. Wstrzyknięcia BTA do mięśni żucia przyniosły pozytywne skutki terapeutyczne.

Interakcje leków d-penicylamina, cyklosporyna, aminochinolony, aminoglikozydy, miorelaksanty, chinidyna i lincosamidy to leki, które wpływają na wyniki podawania neurotoksyny.

Przeciwwskazania

  • Pacjenci z zaburzeniami psychicznymi
  • Pacjenci dotknięcią chorobą neuromięśniową
  • Osoby z arytmiami i astmą
  • Osoby uczulone na BTX i wypełniacze
  • Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny unikać stosowania BTA

Powikłania

Ponieważ terapeutyczne dawki BTA są większe niż te stosowane w celach kosmetycznych, powikłania są częstsze w przypadku stosowania ich w celach terapeutycznych. Według raportów, około 7% pacjentów otrzymujących BTA rozwija oporność, co skłania badaczy do poszukiwania innego rodzaju BTX jako alternatywnego leczenia. Niepożądane działania, takie jak palpitacje, gorączka, mrowienie i nudności, występują, zwykle ustępujące po 2 dniach. Ból, siniaki i rumień w okolicy miejsca wstrzyknięcia, asymetria twarzy, opadanie powieki, opadanie ust, obrzęk warg, osłabienie mięśni, dysfagia, aspiracja, suchość w jamie ustnej i zapalenie wątroby to inne powikłania.

Filery

Fillery są substancjami, które mogą dodawać objętości skórze, która straciła znaczną część swojej naturalnej objętości. Źródło wypełniaczy i ich potencjał do wywoływania antygenowości są wykorzystywane do ich klasyfikacji.

Klasyfikacja

Na podstawie cech materiałów Autologiczne: Kiedy substancja pochodzi z ciała tej samej osoby Heterologiczne: Kiedy substancja jest pochodzenia wielu gatunków Alloplastyczne: Kiedy wykorzystuje się materiały niebiologiczne, takie jak plastik, metal lub ceramika Na podstawie biodegradowalności Produkty biodegradowalne to te, które mogą rozłożyć się na niegroźne substancje. Niestabilne: Substancje, które nie rozkładają się w środowisku naturalnym Na podstawie czasu trwania działania wypełniacza Tymczasowe: Efekt utrzymuje się przez mniej niż 6 miesięcy. Długotrwałe działanie: Efekt może utrzymywać się od 6 miesięcy do 2 lat. Półtrwałe: Efekt może utrzymywać się od 2 do 5 lat. Trwałe: Efekt nie znika w czasie.[15] Plany wstrzyknięć W przeciwieństwie do Botoxu, wypełniacze nie powinny być wstrzykiwane w mięśnie. Ponieważ tłuszcz pełni funkcję naturalnego wypełniacza, zaleca się wstrzykiwanie wypełniaczy w obszarze tkanki tłuszczowej. Wypełniacze dermalne najlepiej jest wstrzykiwać do obszaru tkanki tłuszczowej. Obszar tłuszczowy działa jako naturalny wypełniacz, dlatego obszary tłuszczowe są odpowiednimi miejscami do wstrzykiwań. Tłuszcz na twarzy dzieli się na dwa płaszczyzny: płaszczyzna powierzchowna i głęboka. Płaszczyzna powierzchowna biegnie równolegle do skóry, podczas gdy płaszczyzna głęboka biegnie równolegle do warstwy mięśniowej. Wstrzykiwanie w obszar tłuszczowy na głębokości 3 mm sprawia, że efekt wypełniacza utrzymuje się dłużej, a ilość wypełniacza osadzonego jest mniejsza.[16]

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy (HA), główny składnik macierzy zewnątrzkomórkowej, występuje w skórze, błonie maziowej i oczach, między innymi. De Maio wcześniej opisał przydatność wypełniaczy HA w zmianie aktywności mięśniowej. Spekulował, że wypełniacze HA mogą wpływać mechanicznie na skurcze mięśniowe poprzez ich wspomaganie lub hamowanie.[17]

Dyskusja

Onabotulinum toksyna A była pierwszą formą Botoxu, która trafiła na rynek. FDA zaleciła ją jako terapię kosmetyczną dla linii marszczenia międzybrwiowego w 2002 roku. Unia Europejska przyznała licencję na drugą formulację onabotulinum toksyny A, wyprodukowaną we Francji, do celów estetycznych w 2006 roku, a FDA zatwierdziła ją w 2009 roku. Botox typu A stał się ogólnym określeniem dla wszystkich substancji używanych w zabiegach kosmetycznych. Kolagen, HLA, CaHA, PLLA i PMMA zostały zatwierdzone przez FDA do wstrzykiwania w twarz.

BTX i wypełniacze są stosowane w leczeniu problemów diagnostycznych i terapeutycznych. BTX i wypełniacze zostały również zatwierdzone przez Michigan Board of Dentistry i New Jersey State Board of Dentistry w 2014 roku.

Polo podał 0,25 U Botoxu pięciu pacjentom, którzy mieli zwiększone odsłanianie dziąseł spowodowane nadmierną aktywnością mięśni uniesienia górnej wargi. U pacjentów z uśmiechami gumowymi, Freund et al. stosowali wypełniacze dermalne w połączeniu z wstrzykiwaniami Botoxu i stwierdzili korzyści kosmetyczne i funkcjonalne. Ta kombinacja została również użyta do leczenia linii warg, które zostały wyeliminowane poprzez modyfikację skurczu mięśnia okrężnego ust. Daines i Williams stwierdzili, że czarne trójkąty zostały wypełnione za pomocą wypełniaczy miękkich tkanek międzyzębowych i wstrzyknięć Botoxu, a efekt utrzymywał się przez 3–4 miesiące.

Freund et al. podali BTXA do mięśni skroniowych i żwaczowych u pacjentów z bólami głowy związanymi z TMD i stwierdzili, że objawy ustępowały przez 2–4 miesiące. Erdal et al. i Cersosimo et al. odkryli, że BTX ma właściwości przeciwzapalne. Hiperfunkcyjne lub skurczowe mięśnie są zmniejszane poprzez wstrzykiwanie w mięśnie żucia. Wstrzyknięcia Botoxu złagodziły straszne, pulsujące dolegliwości z powodu neuralgii nerwu trójdzielnego twarzy, według Elcio.

Wnioski

Botox i wypełniacze dermalne weszły w ostatnich latach do stomatologii zarówno w celach kosmetycznych, jak i terapeutycznych w obszarach jamy ustnej i twarzoczaszki. Są one tu, aby pozostać, a z coraz większą liczbą zastosowań wewnątrzustnych, szybko stają się one podstawowym elementem codziennego leczenia stomatologicznego, z konsekwencjami w leczeniu rekonstrukcyjnym, kosmetycznym, periodontologicznym, ortodontycznym i protetycznym. Dla wielu powszechnych scenariuszy klinicznych zapewniają one jednostkom najbardziej istotne, odpowiedzialne, interweniujące, kosmetyczne i terapeutyczne efekty dostępne.

Źródła:

1. Sinha A, Hurakadli M, Yadav P. Botox and derma fillers: The twin face of cosmetic dentistry. Int J Contemp Dent Med Rev. 2015;2015:131214. [Google Scholar]

2. Patel D, Mehta F, Trivedi R, Thakkar S, Suthar J. Botulinum toxin and gummy smile – A review. IOSR J Dent Med Sci. 2013;4:1–5. [Google Scholar]

3. Garber DA, Salama MA. The aesthetic smile: diagnosis and treatment? Periodontol 2000. 1996;11:18–28. doi: 10.1111/j.1600-0757.1996.tb00179.x. [PubMed] [Google Scholar]

4. Dalati MH, Koussayer LT. An introduction to botulinum toxin and dermal fillers for dentists: Part 1. EC Dent Sci. 2020;198:142–57. [Google Scholar]

5. Meunier FA, Schiavo G, Molgó J. Botulinum neurotoxins: From paralysis to recovery of functional neuromuscular transmission. J Physiol Paris. 2002;96:105–13. [PubMed] [Google Scholar]

6. Srivastava S, Kharbanda S, Pal US, Shah V. Applications of botulinum toxin in dentistry: A comprehensive review. Natl J Maxillofac Surg. 2015;6:152–9. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

7. Al Ahmary AW, Alqhtani SM, Alshahrani BA, Alkaram WA, Alhadad BS, Elmarakby AM. Clinical applications of botulinum toxin in oral and maxillofacial surgery. Open Access Maced J Med Sci. 2020;8:260–71. [Google Scholar]

8. Kurtoglu C, Gur OH, Kurkcu M, Sertdemir Y, Guler-Uysal F, Uysal H. Effect of botulinum toxin-A in myofascial pain patients with or without functional disc displacement. J Oral Maxillofac Surg. 2008;66:1644–51. [PubMed] [Google Scholar]

9. Kim HJ, Yum KW, Lee SS, Heo MS, Seo K. Effects of botulinum toxin type A on bilateral masseteric hypertrophy evaluated with computed tomographic measurement. Dermatol Surg. 2003;29:484–9. [PubMed] [Google Scholar]

10. Hwang WS, Hur MS, Hu KS, Song WC, Koh KS, Baik HS, et al. Surface anatomy of the lip elevator muscles for the treatment of gummy smile using botulinum toxin. Angle Orthod. 2009;79:70–7. doi: 10.2319/091407-437.1. [PubMed] [Google Scholar]

11. Bhat PR, Janiani P, Trasad VA. Botox: An advancement in dentistry: An overview. Ann Oral Health Dent Res. 2018;1:R1–6. [Google Scholar]

12. Troung D, Dressler D, Mark Hallett. Manual of botulinum toxin therapy; first print. 2009 [Google Scholar]

13. US Food and Drug Administration. FDA Alert. Rockville, MD: FDA; 2009. Information for healthcare professionals: OnabotulinumtoxinA (marketed as Botox/Botox Cosmetic), AbobotulinumtoxinA (marketed as Dysport) and RimabotulinumtoxinB (marketed as Myobloc) Aug. [Google Scholar]

14. Dastoor SF, Misch CE, Wang HL. Botulinum toxin (Botox) to enhance facial macroesthetics: A literature review. J Oral Implantol. 2007;33:164–71. [PubMed] [Google Scholar]

15. Facial macroesthetics: A literature review. J Oral Implantol. 2007;33:164–71. [PubMed] [Google Scholar]

16. Ashok D, Gnanashanmugam, Sabapathy K. Dermal fillers in orthodontics. Eur J Mol Clin Med. 2020;7:1626–9. [Google Scholar]

17. Zielke H, Wölber L, Wiest L, Rzany B. Risk profiles of different injectable fillers: Results from the Injectable Filler Safety Study. Dermatol Surg. 2008;34:326–35. [PubMed] [Google Scholar]

18. Murray CA, Zloty D, Warshawski L. The evolution of soft tissue fillers in clinical practice. Dermatol Clin. 2005;23:343–63. [PubMed] [Google Scholar]

19. Bass LS, Smith S, Busso M, McClaren M. Calcium hydroxylapatite (Radiesse) for treatment of nasolabial folds: Long-term safety and efficacy results. Aesthet Surg J. 2010;30:235–8. [PubMed] [Google Scholar]

20. Fitzgerald R, Vleggaar D. Facial volume restoration of the aging face with poly-l-lactic acid. Dermatol Ther. 2011;24:2–27. [PubMed] [Google Scholar]

21. Pallua N, Wolter TP. A 5-year assessment of safety and aesthetic results after facial soft -tissue augmentation with polyacrylamide hydrogel (Aquamid): A prospective multicenter study of 251 patients. Plast Reconstr Surg. 2010;125:1797–804. [PubMed] [Google Scholar]

22. Haneke E. Managing complications of fillers: Rare and not-so-rare. J Cutan Aesthet Surg. 2015;8:198–210. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

23. Awan KH. The therapeutic usage of botulinum toxin (Botox) in non-cosmetic head and neck conditions-An evidence based review. Saudi Pharm J. 2017;25:18–24. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

24. Klein AW. Complications with the use of botulinum toxin. Dermatol Clin. 2004;22:197–205. [PubMed] [Google Scholar]

25. Nayyar P, Kumar P, Nayyar PV, Singh A. Botox: Broadening the horizon of dentistry. J Clin Diagn Res. 2014;8:25–9. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

26. Polo M. Botulinum toxin Type A in the treatment of excessive gingival display. Am J Orthod Dentofacial Orthop. 2005;127:214–8. [PubMed] [Google Scholar]

27. Freund B, Finkelstein I, Ko G. Review of the applications of Botulinum Toxin and Tissue Fillers in Dental Practice. 2015;3:1–16. [Google Scholar]

28. Daines SM, Williams EF. Complications associated with injectable soft-tissue fillers: A 5-year retrospective review. JAMA Facial Plast Surg. 2013;15:226–31. [PubMed] [Google Scholar]

29. Freund B, Schwartz M, Symington JM. The use of botulinum toxin for the treatment of temporomandibular disorders: Preliminary findings. J Oral Maxillofac Surg. 1999;57:916–21. [PubMed] [Google Scholar]

30. Erdal J, Werdelin L, Prytz S. Experience with long-term botulinum toxin treatment of oromandibular dystonia, guided by quantitative EMG. Acta Neurol Scand. 1996;94:210. [Google Scholar]

31. Cersosimo MG, Bertoti A, Roca CU, Micheli F. Botulinum toxin in a case of hemimasticatory spasm with severe worsening during pregnancy. Clin Neuropharmacol. 2004;27:6–8. [PubMed] [Google Scholar]

32. Elcio JP. BOTOX injections relieve severe facial pain. Available from: http://www.news-medical.net/news/2005/10/25/14010.aspx .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *