No Widgets found in the Sidebar

Tłumaczenie oryginalnego artykułu: Influence of different types of whitening tooth pastes on the tooth color, enamel surface roughness and enamel morphology of human teeth, Mohamed ShamelMahmoud M Al-AnkilyMahmoud M Bakr

 F1000Res. 2019; 8: 1764.

Published online 2019 Oct 16. doi: 10.12688/f1000research.20811.1

Abstrakt

Tło: Wybielanie zębów zazwyczaj obejmuje bezpośrednie stosowanie żeli zawierających nadtlenek karbamidu lub wodoru na powierzchni szkliwa zębowego za pomocą różnych produktów o różnych formułach. Ogólnie nowe osiągnięcie w dziedzinie wybielania zębów wykorzystuje istotne znaczenie zmiany koloru z żółtego na niebieski w celu ogólnego poprawienia postrzegania białości zębów. Celem niniejszej pracy było zmierzenie efektów wybielania zębów, chropowatości powierzchni i morfologii szkliwa przy użyciu sześciu różnych rodzajów past do zębów zawierających blue covarine oraz bez niego, przy użyciu modeli in vitro.

Metody: Łącznie 70 zdrowych usuniętych przedtrzonowych zębów ludzkich zostało losowo i równomiernie podzielonych na siedem grup, a każda z nich poddana została szczotkowaniu zębów za pomocą różnych past do zębów. Kolor zębów i chropowatość powierzchni szkliwa mierzono przed i po procedurze szczotkowania za pomocą interferometru białego światła, a skaningową mikroskopię elektronową (SEM) użyto do oceny powierzchni zęba po procedurze.

Wyniki: Pasta do zębów zawierająca blue covarine spowodowała największą poprawę koloru zębów spośród wszystkich grup oraz statystycznie istotną różnicę koloru w porównaniu z pastą do zębów bez blue covarine. Ponadto pasta do zębów zawierająca blue covarine spowodowała mniej zmian morfologicznych na powierzchni szkliwa. Potwierdzono to za pomocą obrazów SEM, które pokazały gładkie powierzchnie szkliwa z drobnymi zarysowaniami.

Wnioski: Wyniki z niniejszego badania pokazują, że pasty do zębów zawierające blue covarine są niezawodne, skuteczne w wybielaniu zębów i powodują mniej ścierania powierzchni w porównaniu z pastami do zębów bez blue covarine.

Słowa kluczowe: Wybielanie zębów, Blue covarine, Szkliwo, kolor zębów, chropowatość powierzchni szkliwa, SEM

Wstęp

Pacjenci zazwyczaj nie są zadowoleni z koloru swoich obecnych zębów, jak wykazują liczne badania przeprowadzone w różnych regionach świata. Jest to najbardziej widoczne poprzez zwiększone zainteresowanie leczeniem ortodontycznym oraz stosowaniem produktów, zarówno w gabinecie dentystycznym, jak i w domu, do wybielania zębów.

Próby poprawy odcienia zębów są obecnie możliwe dzięki wielu metodom, w tym profesjonalnemu usuwaniu kamienia nazębnego i profilaktyce przeprowadzanej w gabinecie stomatologicznym, wykonaniu koron i licówek oraz stosowaniu past do zębów wybielających. Formuły wybielające do zębów działają jednym z dwóch różnych sposobów, albo poprzez usuwanie zewnętrznego zabarwienia zęba, albo przez wybielanie samego zęba.

Wybielanie zębów zazwyczaj obejmuje bezpośrednie stosowanie żeli zawierających nadtlenek karbamidu lub wodoru na powierzchni szkliwa zębowego i są dostępne w różnych formułach produktów. Nadtlenek przenika do struktury szkliwa, aby rozjaśnić wszelkie wewnętrzne przebarwienia i sprawić, że zęby wyglądają na jaśniejsze. Jednak efektywne dostarczanie nadtlenków z pasty do zębów na ząb jest wieloczynnikowe, obejmując czynniki projektowe, kontrolowanie granic i stosunkowo ograniczone okresy kontaktu podczas szczotkowania.

Historycznie jednym z głównych składników past do zębów stosowanych do wybielania były środki ściernotrawne, które pomagają usuwać zewnętrzne przebarwienia oraz zapobiegać ich powstawaniu. Do tego systemu ściernotrawnego zazwyczaj dodaje się szereg innych składników, takich jak surfaktanty, chelatory wapnia, polimery i enzymy; jednak dowody wskazują, że środek ściernotrawny jest najważniejszym składnikiem past do zębów do usuwania plam. Niemniej jednak istnieją światowe ograniczenia dotyczące maksymalnych poziomów ściernotrawnych dopuszczonych w dowolnej pastie do zębów, dlatego istnieją pewne ograniczenia co do tego, jak wiele wybielania można efektywnie i (co najważniejsze) bezpiecznie uzyskać dzięki postępom w zakresie środków ściernotrawnych.

Do numerycznej oceny koloru został zaproponowany system przez Międzynarodową Komisję Oświetlenia (CIE) w 1976 roku, który składał się z trzech różnych współrzędnych oznaczonych jako L*, a* i b*. Każdy kolor jest całkowicie zidentyfikowany przez trzy współrzędne: L*, a* i b*. Wartości L* wahają się od 0 do 100 i oznaczają ciemność/jasność; a* reprezentuje składnik zielony-czerwony, z wartościami w zakresie od –80 (zielony) do +80 (czerwony); a b* reprezentuje składnik niebiesko-żółty, z wartościami w zakresie od –80 (niebieski) do +80 (żółty).

Ogólnie nowe osiągnięcie w dziedzinie wybielania zębów wykorzystuje istotne znaczenie zmiany koloru z żółtego na niebieski (tj. zmniejszenie wartości b*) w celu ogólnego poprawienia postrzegania białości zębów. Teoria ta jest wzmacniana przez badania dotyczące wybielania zębów, które pokazują, że zmiana koloru z żółtego na niebieski stanowi istotny dowód na wybielanie zębów i że zmniejszenie wartości parametru koloru b* jest kluczowym czynnikiem rozpoznawania wybielania zębów przez pacjentów. Korzystając z poprzednich teorii optycznych, wprowadzono pastę do zębów zawierającą niebieski pigment, nazwaną blue covarine. Ta pasta nanosi niebieski pigment na szkliwo zębów podczas codziennych procedur czyszczenia za pomocą szczoteczek do zębów, zmieniając kolor zębów z żółtego na niebieski. Kilka badań klinicznych i in vitro potwierdziło, że ten wzrost koloru niebieskiego i zmniejszenie koloru żółtego sprawia, że zęby wyglądają na jaśniejsze bezpośrednio po szczotkowaniu zębów.

Pasty do zębów zawierające blue covarine zostały dodatkowo ulepszone poprzez zwiększenie poziomów stężenia niebieskiego pigmentu, aby jeszcze bardziej poprawić korzyści optycznego wybielania zębów. Celem niniejszego badania było zmierzenie efektów wybielania zębów, chropowatości powierzchni i morfologii szkliwa sześciu różnych rodzajów past do zębów zawierających blue covarine oraz bez niego przy użyciu modeli in vitro.

Metody

Próbki

Łącznie 70 zdrowych, wydobytych zębów przedtrzonowych uzyskano w celach badawczych za zgodą informowaną. Badanie zostało zatwierdzone przez Komitet Etyki Badań na Uniwersytecie Kanału Sueskiego (numer zatwierdzenia Suez- REC 27/2018), gdzie przeprowadzono te badania. Powierzchnie szkliwa zostały następnie wyczyszczone pastą profilaktyczną w celu usunięcia zewnętrznych plam. Zęby przechowywano w sterylizowanej sztucznej ślinie przez dwie godziny. Zęby zamocowano w blokach gipsowych poprzez osadzenie korzeni i połowę językową, gdzie środkowa część środkowej trzeciej części aspektu policzkowego jest najwyższym obszarem próbki.

Speciminy (n=10 na grupę) zostały losowo przydzielone do testowanych past do zębów, które były następujące:

Grupa I: Close up White now (Unilever, São Paulo, Brazylia) (z blue covarine) Grupa II: Sensodyne True White (GSK, Wielka Brytania) (wybiela przez ścieranie/fosforan sodu) Grupa III: Colgate Optic White (Colgate-Palmolive, USA) (wybiela przez ścieranie/monofosforan sodu z nadtlenkiem wodoru) Grupa IV: Close Up (Unilever, São Paulo, Brazylia) Grupa V: Sensodyne (GSK, Wielka Brytania) Grupa VI: Colgate (Colgate-Palmolive, USA) Grupa VII: Kontrola: Brak stosowania pasty do zębów Grupy I i IV mają tę samą formułę (fluorek sodu), ale pierwsza zawiera dodatkowy składnik wybielający. To samo dotyczy grup II i V (azotan potasu), a III i VI mają tę samą formułę (fluorek sodu), ale pierwsze zawierają dodatkowy składnik wybielający. Dlatego grupy IV, V i VI służą jako kontrola niewybielająca dla grup I, II i III, odpowiednio.

Pomiar koloru

Trzy parametry koloru każdej próbki zostały zmierzone za pomocą spektrofotometru VITA Easyshade Advance 4.01 (VITA Zahnfabric, Bad Sackingen, Niemcy) zgodnie z systemem kolorów CIE Lab*. Średnie pomiary środkowej części środkowej trzeciej części aspektu policzkowego zostały zarejestrowane.

Pomiar chropowatości powierzchni

Początkowa chropowatość powierzchni została zbadana za pomocą interferometru białego światła Zygo Maxim GP-200 (Artisan Technology Group, Illinois, USA) z powierzchnią o powierzchni 2 mm x 2 mm. Chropowatość powierzchni została skwantyfikowana jako odchylenie od powierzchni idealnej w µm przy użyciu interferometru białego światła. Średnie pomiary środkowej części środkowej trzeciej części aspektu policzkowego zostały zarejestrowane.

Procedury szczotkowania

W celu standaryzacji procedury szczotkowania zaprojektowano i wykonano specjalnie zaprojektowany aparat do szczotkowania (Rysunek 1). Aparat do szczotkowania był ustawiony na 120 ruchów/min, a obciążenie wynosiło 250 g. Dla każdej grupy eksperymentalnej próbki zostały zamocowane w maszynie i szczotkowane pastą do zębów odpowiadającą swojej grupie przez 3,5 minuty, symulując 4 tygodnie szczotkowania trzy razy dziennie. Każda pasta do zębów była mieszana z wodą destylowaną w stosunku pasty do wody 2:1. Po szczotkowaniu zębów każda próbka była płukana wodą, aby upewnić się, że usunięto całą pastę do zębów, a kolor zębów był ponownie mierzony przed przywróceniem ich w sztucznej ślinie.

Wyniki

Kolor zębów Wyniki początkowych i końcowych parametrów koloru dla wszystkich próbek wszystkich grup zostały przedstawione w tabeli 1. Jednoczynnikowa analiza wariancji wykazała, że średnie zmiany koloru były statystycznie istotne między grupami (p=0,01). Średnie zmiany w parametrach koloru, które były określone na podstawie wartości Komisji Międzynarodowej Oświetlenia (CIELAB) bezpośrednio po szczotkowaniu oraz różnica tylko w wartości b pokazały, że pasta do zębów zawierająca blue covarine (Grupa I, Close Up White Now) spowodowała największe zmniejszenie wartości b*, ujawniając niebieskawą zmianę koloru zębów i tym samym największą poprawę bieli zębów odpowiednio, podczas gdy grupa kontrolna wykazała najmniejsze zmniejszenie wartości b* i biel zębów. Pasta do zębów zawierająca blue covarine (Grupa I) miała statystycznie istotną różnicę w kolorze w porównaniu z kontrolą niewybielającą, grupą IV (Close up regular tooth paste) (p = 0,02, test t-Studenta) oraz również statystycznie istotną różnicę w porównaniu z innymi rodzajami past do zębów wybielających nie zawierających blue covarine grupą II (p=0,005) i grupą III (p=0,04). Średnie zmiany koloru próbek traktowanych pastami do zębów wybielającymi bez blue covarine (grupy II i III) wykazały dodatni, ale statystycznie nieistotny wzrost całkowitej zmiany koloru i lekki wzrost wartości b* w porównaniu z ich kontrolami niewybielającymi, grupami V i VI, odpowiednio (p = 0,08, test t-Studenta). Surowe wartości koloru zębów dla każdej grupy są dostępne jako dane podstawowe 20.

Chropowatość powierzchni

Wyniki pomiaru chropowatości powierzchni próbek wszystkich grup zostały przedstawione w tabeli 2. Nie stwierdzono istotnych statystycznie różnic w średnich wartościach różnicy chropowatości powierzchni (Ra) wszystkich grup (p=0,07). Grupa kontrolna wykazała najmniejszą zmianę chropowatości powierzchni, z redukcją mediany Ra o 0,25 μm; traktowanie pastą do zębów zawierającą blue covarine (Grupa I) wykazało wartość Ra wynoszącą 0,02 μm; wartość Ra pasty do zębów grupy II wynosiła 0,02 μm, podczas gdy grupa III wykazała najwyższą wartość Ra wynoszącą 0,53 (Rysunek 3 i Rysunek 4). Surowe wartości chropowatości powierzchni i obrazy interferometrii białego światła są dostępne jako dane podstawowe 20, 21.

Dyskusja

W niniejszym badaniu wybrano różne komercyjnie dostępne pasty do zębów z i bez środków wybielających do użytku domowego, aby ocenić zmianę koloru, chropowatość powierzchni i strukturę powierzchni badanych zębów. Wyniki tego badania wykazały, że pasty do zębów zawierające preparaty blue covarine spowodowały mierzalną poprawę bieli zębów, która była istotnie większa bezpośrednio po szczotkowaniu w porównaniu z innymi produktami nie zawierającymi blue covarine, w tym pastami z grupy II i III, które wykazały statystycznie istotną różnicę koloru (p=0,005 i p=0,04, odpowiednio).

W niniejszej pracy wykazano, że pasta do zębów zawierająca blue covarine była jedyną testowaną pastą, która spowodowała znaczące zmniejszenie wartości b* oraz poprawę bieli zębów (∆E) w porównaniu z grupami kontrolnymi. To zmniejszenie wartości b* wynika głównie z osadzania pigmentów na powierzchni szkliwa, co powoduje modyfikację charakterystyk optycznych powierzchni zęba. Użycie niebieskiego pigmentu w pastach do zębów zmienia obserwację koloru żółtego na zębach, nakładając cienką, przezroczystą niebieską warstwę na powierzchni zęba, co powoduje efekt optycznego wybielania. Żółty jest przeciwieństwem niebieskiego w spektrum kolorów, dlatego zmiana lub przesunięcie w kierunku niebieskiego powoduje pojawienie się wybielonego wyglądu poprzez zmianę koloru netto w kierunku bieli. Mechanizm ten opiera się na wielu poprzednich badaniach, które wykazały, że zmiana koloru z osi żółtej–niebieskiej (b*) ma większe znaczenie w obserwacji bielszych zębów niż inne osie, (L*) lub (a*) 23– 25.

W literaturze występują sprzeczne wyniki dotyczące skuteczności blue covarine w zapewnieniu poprawy wyniku wybielania zębów w bieli zębów. Wiele wcześniejszych i ostatnich badań wykazało natychmiastową i postępującą biel 14, 19, 26– 28; jednakże niektóre inne badania nie zgłosiły żadnego efektu wybielania się formuł blue covarine 29, 30. Ta sprzeczność w wynikach może wynikać z zastosowania różnych technik rejestracji zmiany koloru po procedurze szczotkowania, co obejmuje stosowanie narzędzi wizualnych lub instrumentalnych. W niniejszym badaniu do pomiaru zmiany koloru użyto spektrofotometru VITA Easyshade, który w wielu badaniach wykazał się większą dokładnością niż narzędzia wizualne 31, 32.

W przeciwieństwie do tego, wszystkie inne testowane pasty do zębów w niniejszym badaniu wykazywały względnie brak istotnej zmiany w wartościach b* oraz całkowitej zmianie koloru (∆E) w porównaniu z grupami kontrolnymi. W tym badaniu testowana pasta do zębów z 1% nadtlenkiem wodoru (Colgate White now) wykazywała efekt wybielania podobny do pasty do zębów konwencjonalnej, ponieważ zawierała cząstki ścierniwa w składzie. Podczas szczotkowania zębów cząstki ścierniwa są uwięzione między wierzchołkami włosków szczoteczki do zębów a zabarwioną powierzchnią zęba. Potwierdziły to wyniki z eksperymentu chropowatości powierzchni, gdzie próbki grupy III wykazały największy wzrost średniej różnicy chropowatości powierzchni. Ponieważ cząstki ścierniwa są fizycznie twardsze niż powierzchnia zewnętrzna zabarwienia, są one usuwane, pozostawiając czystą powierzchnię zęba. Mechanizm czyszczenia za pomocą ścierniw głównie wpływa na zabarwienia zewnętrzne i nie wpływa istotnie na jakiekolwiek ukryte zabarwienia wewnętrzne ani naturalny kolor zębów 33, 34. Ten wynik jest zgodny z wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że konwencjonalne pasty do zębów mogą przewyższać lub mieć podobny efekt wybielający do past wybielających 30, 35, 36.

Jeśli chodzi o chropowatość powierzchni szkliwa, siła atomowa nie została użyta do pomiaru chropowatości powierzchni ze względu na jej ograniczony pomiar obszaru 25 μm na płaskiej powierzchni, podczas gdy interferometr białego światła został użyty w tym badaniu ze względu na jego większy obszar pomiaru (2 mm x 2 mm) i zdolność do oceny powierzchni niepłaskich, co jest lepsze niż właściwości siły atomowej.

Chociaż nie było istotnych statystycznie różnic między wszystkimi grupami w naszym badaniu, pasta do zębów grupy III stworzyła najbardziej chropowatą powierzchnię, podczas gdy pasta do zębów grupy VI dała najgładszą powierzchnię w porównaniu z grupą kontrolną. Ta zmiana właściwości fizycznych może wystąpić ze względu na efekty demineralizacji i remineralizacji powierzchni szkliwa 37. Ta demineralizacja może być spowodowana dyfuzją nadtlenku wodoru znajdującego się w pasty do zębów grupy III.

Wcześniejsze wyniki zmiany koloru i chropowatości powierzchni są zgodne z badaniem przeprowadzonym przez Vieira-Junior et al., które wykazało, że zmiana chropowatości powierzchni nie ma istotnej korelacji z wartościami b* ani istotnej zmiany koloru ogólnego przedstawionej przez wartości ∆E 38.

W niniejszym badaniu celem było porównanie zmian spowodowanych przez różne pasty do zębów o różnych składach na powierzchni szkliwa ludzkich zębów za pomocą SEM i zobrazowanie zmian strukturalnych za pomocą fotomikrografii. Specjmeny z grupy kontrolnej wykazały normalną powierzchnię szkliwa, podczas gdy te z grup I i II wykazywały niewielkie zmiany na powierzchni szkliwa, objawiające się drobnymi zadrapaniami. Jednakże próbki grupy III wykazały pewne zmiany na powierzchni szkliwa, objawiające się nierównościami powierzchni, kilkoma porami i zwiększonym nasileniem zadrapań.

Wnioski

Z wniosków z niniejszego badania można uznać, że pasty do zębów zawierające blue covarine są zarówno skuteczną, jak i bezpieczną metodą poprawy bieli zębów podczas rutynowego szczotkowania zębów w domu.

Źródła:

1. Van der Geld P, Oosterveld P, Van Heck G, et al.: Smile attractiveness. Self-perception and influence on personality. Angle Orthod. 2007;77(5):759–765. 10.2319/082606-349 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

2. Samorodnitzky-Naveh GR, Geiger SB, Levin L: Patients’ satisfaction with dental esthetics. J Am Dent Assoc. 2007;138(6):805–808. 10.14219/jada.archive.2007.0269 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

3. Tin-Oo MM, Saddki N, Hassan N: Factors influencing patient satisfaction with dental appearance and treatments they desire to improve aesthetics. BMC Oral Health. 2011;11:6. 10.1186/1472-6831-11-6 [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

4. Silvola AS, Varimo M, Tolvanen M, et al.: Dental esthetics and quality of life in adults with severe malocclusion before and after treatment. Angle Orthod. 2014;84(4):594–599. 10.2319/060213-417.1 [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

5. Xiao J, Zhou XD, Zhu WC, et al.: The prevalence of tooth discolouration and the self-satisfaction with tooth colour in a Chinese urban population. J Oral Rehabil. 2007;34(5):351–360. 10.1111/j.1365-2842.2007.01729.x [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

6. Mehl C, Wolfart S, Vollrath O, et al.: Perception of dental esthetics in different cultures. Int J Prosthodont. 2014;27(6):523–529. 10.11607/ijp.3908 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

7. Al-Zarea BK: Satisfaction with appearance and the desired treatment to improve aesthetics. Int J Dent. 2013;2013: 912368. 10.1155/2013/912368 [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

8. Joiner A: Whitening toothpastes: a review of the literature. J Dent. 2010;38(Suppl 2):e17–24. 10.1016/j.jdent.2010.05.017 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

9. Kwon SR, Wertz PW: Review of the Mechanism of Tooth Whitening. J Esthet Restor Dent. 2015;27(5):240–257. 10.1111/jerd.12152 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

10. Carey CM: Tooth whitening: what we now know. J Evid Based Dent Pract. 2014;14 Suppl:70–76. 10.1016/j.jebdp.2014.02.006 [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

11. Soares CN, Amaral FL, Mesquita MF, et al.: Toothpastes containing abrasive and chemical whitening agents: efficacy in reducing extrinsic dental staining. Gen Dent. 2015;63(6):e24–28. [PubMed] [Google Scholar]

12. Casado BGS, Moraes SLD, Souza GFM, et al.: Efficacy of Dental Bleaching with Whitening Dentifrices: A Systematic Review. Int J Dent. 2018;2018: 7868531. 10.1155/2018/7868531 [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

13. Alman DH: Colour Physics for Industry, edited by Roderick McDonald, Society of Dyers and Colourists, Bradford, England, 1987, 301 pp., paperbound. Price £ 20.00. Color Research & Application. 1988;13(4):264–265. 10.1002/col.5080130412 [CrossRef] [Google Scholar]

14. Tao D, Smith RN, Zhang Q, et al.: Tooth whitening evaluation of blue covarine containing toothpastes. J Dent. 2017;67S:S20–S24. 10.1016/j.jdent.2017.10.014 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

15. Bergesch V, Baggio Aguiar FH, Turssi CP, et al.: Shade changing effectiveness of plasdone and blue covarine-based whitening toothpaste on teeth stained with chlorhexidine and black tea. Eur J Dent. 2017;11(4):432–437. 10.4103/ejd.ejd_97_17 [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

16. Jiang N, Zhang C, Agingu C, et al.: Comparison of Whitening Dentifrices on the Effectiveness of In-office Tooth Bleaching: A Double-blind Randomized Controlled Clinical Trial. Oper Dent. 2019;44(2):138–145. 10.2341/17-333-C [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

17. Westland S, Luo W, Li Y, et al.: Investigation of the perceptual thresholds of tooth whiteness. J Dent. 2017;67S:S11–S14. 10.1016/j.jdent.2017.09.013 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

18. Philpotts CJ, Cariddi E, Spradbery PS, et al.: In vitro evaluation of a silica whitening toothpaste containing blue covarine on the colour of teeth containing anterior restoration materials. J Dent. 2017;67S:S29–S33. 10.1016/j.jdent.2017.08.007 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

19. Tao D, Sun JN, Wang X, et al.: In vitro and clinical evaluation of optical tooth whitening toothpastes. J Dent. 2017;67s:S25–s28. 10.1016/j.jdent.2017.08.014 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

20. Al-Ankily M, shamel m, Bakr M: tooth color (Influence of different types of whitening tooth pastes on the tooth color, enamel surface roughness and enamel morphology of human teeth).xlsx. figshare.Dataset.2019. 10.6084/m9.figshare.9923756.v1 [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

21. shamel m, Al-Ankily M, Bakr M: Influence of different types of whitening tooth pastes on the tooth color, enamel surface roughness and enamel morphology of human teeth. figshare.Figure.2019. 10.6084/m9.figshare.9923780.v1 [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

22. Oliveira M, Fernandez E, Bortolatto J, et al.: Optical Dental Whitening Efficacy of Blue Covarine Toothpaste in Teeth Stained by Different Colors. J Esthet Restor Dent. 2016;28 Suppl 1:S68–77. 10.1111/jerd.12204 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

23. Kleber CJ, Putt MS, Nelson BJ: In vitro tooth whitening by a sodium bicarbonate/peroxide dentifrice. J Clin Dent. 1998;9(1):16–21. [PubMed] [Google Scholar]

24. Gerlach RW, Gibb RD, Sagel PA: A randomized clinical trial comparing a novel 5.3% hydrogen peroxide whitening strip to 10%, 15%, and 20% carbamide peroxide tray-based bleaching systems. Compend Contin Educ Dent Suppl. 2000; (29):S22–28; quiz S42-23. [PubMed] [Google Scholar]

25. Gerlach RW, Barker ML, Sagel PA: Objective and subjective whitening response of two self-directed bleaching systems. Am J Dent. 2002;15(Spec No):7A–12A. [PubMed] [Google Scholar]

26. Collins LZ, Naeeni M, Platten SM: Instant tooth whitening from a silica toothpaste containing blue covarine. J Dent. 2008;36 Suppl 1:S21–25. 10.1016/j.jdent.2008.02.006 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

27. Joiner A, Philpotts CJ, Alonso C, et al.: A novel optical approach to achieving tooth whitening. J Dent. 2008;36 Suppl 1:S8–14. 10.1016/j.jdent.2008.02.005 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

28. Vaz VTP, Jubilato DP, Oliveira MRM, et al.: Whitening toothpaste containing activated charcoal, blue covarine, hydrogen peroxide or microbeads: which one is the most effective? J Appl Oral Sci. 2019;27:e20180051. 10.1590/1678-7757-2018-0051 [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

29. Torres CR, Perote LC, Gutierrez NC, et al.: Efficacy of mouth rinses and toothpaste on tooth whitening. Oper Dent. 2013;38(1):57–62. 10.2341/11-360-L [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

30. Horn BA, Bittencourt BF, Gomes OM, et al.: Clinical evaluation of the whitening effect of over-the-counter dentifrices on vital teeth. Braz Dent J. 2014;25(3):203–6. 10.1590/0103-6440201300053 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

31. Liberato WF, Barreto IC, Costa PP, et al.: A comparison between visual, intraoral scanner, and spectrophotometer shade matching: A clinical study. J Prosthet Dent. 2019;121(2):271–275. 10.1016/j.prosdent.2018.05.004 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

32. Chitrarsu VK, Chidambaranathan AS, Balasubramaniam M: Analysis of Shade Matching in Natural Dentitions Using Intraoral Digital Spectrophotometer in LED and Filtered LED Light Sources. J Prosthodont. 2019;28(1):e68–e73. 10.1111/jopr.12665 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

33. Ganss C, Marten J, Hara AT, et al.: Toothpastes and enamel erosion/abrasion – Impact of active ingredients and the particulate fraction. J Dent. 2016;54:62–67. 10.1016/j.jdent.2016.09.005 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

34. Patil PA, Ankola AV, Hebbal MI, et al.: Comparison of effectiveness of abrasive and enzymatic action of whitening toothpastes in removal of extrinsic stains – a clinical trial. Int J Dent Hyg. 2015;13(1):25–29. 10.1111/idh.12090 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

35. Jurema AL, Claudino ES, Torres CR, et al.: Effect of Over-the-counter Whitening Products associated or Not with 10% Carbamide Peroxide on Color Change and Microhardness: in vitro Study. J Contemp Dent Pract. 2018;19(4):359–366. 10.5005/jp-journals-10024-2267 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

36. Pintado-Palomino K, Vasconcelos CV, Silva RJ, et al.: Effect of whitening dentifrices: a double-blind randomized controlled trial. Braz Oral Res. 2016;30(1):e82. 10.1590/1807-3107BOR-2016.vol30.0082 [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

37. Sasaki RT, Catelan A, Bertoldo Edos S, et al.: Effect of 7.5% hydrogen peroxide containing remineralizing agents on hardness, color change, roughness and micromorphology of human enamel. Am J Dent. 2015;28(5):261–7. [PubMed] [Google Scholar]

38. Vieira-Junior WF, Vieira I, Ambrosano GM, et al.: Correlation between alteration of enamel roughness and tooth color. J Clin Exp Dent. 2018;10(8):e815–e820. 10.4317/jced.54881 [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *