No Widgets found in the Sidebar

Tłumaczenie oryginalnego artykułu: Aftab AzamSunny ManchandaSuman Thotapalli and Sunil Babu Kotha, Botox Therapy in Dentistry: A Review, J Int Oral Health. 2015; 7(Suppl 2): 103–105.

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4672850/

Abstrakt

Istnieje wiele warunków medycznych i stomatologicznych, dla których nie istnieją kompleksowe metody leczenia w sposób konwencjonalny. Toksyna botulinowa może być stosowana jako alternatywna metoda leczenia, działając poprzez metodę chemodenervacji, w wielu warunkach medycznych i stomatologicznych. Przeprowadzono badanie internetowe dotyczące stosowania toksyny botulinowej w stomatologii, a wszystkie artykuły i badania zostały wybrane, artykuły związane ze stomatologią zostały wydobyte i podsumowane. W artykule wyjaśniono podstawy działania toksyny botulinowej oraz niektóre z jej zastosowań w stomatologii. W kolejnych częściach zostaną omówione szczegółowo jej zastosowania w stomatologii.

Słowa kluczowe: Botox, toksyna botulinowa, bruksizm, chemodenervacja, kosmetyka, stomatologia, zmarszczki twarzy, zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego

Wprowadzenie

Toksyna botulinowa stosowana w stomatologii w leczeniu warunków takich jak nadmierne zaciskanie zębów, zewnętrzny miogenny zaburzenie stawu skroniowo-żuchwowego, trizmus oraz związane z nimi bóle głowy, jest nową opcją łagodzenia objawów u pacjentów, u których konwencjonalne metody leczenia nie są skuteczne.

Toksyna botulinowa, dostępna na rynku, jest oczyszczonym egzotoksynem bakterii beztlenowych, Clostridium botulinum. Ten neurotoksyna jest przyczyną poważnej paralitycznej choroby, zatrucia botulinicznego. Siedem typów toksyn botulinowych zostało wyizolowanych, ale tylko dwa z nich, typy A i B, są dostępne komercyjnie. Początkowo tylko toksyna botulinowa typu A była dostępna komercyjnie na receptę, ale niedawno pojawił się również typ B.

Przegląd toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa to śmiertelny trucizna produkowany przez bakterie Gram-dodatnie o nazwie Clostridium botulinum. Bakterie te produkują 7 antygenowo różnych toksyn, które są oznaczone literami od A do G. Toksyna A była jednak najbardziej szczegółowo badana. Kliniczny zespół botulizmu występuje po spożyciu zanieczyszczonej żywności, kolonizacji przewodu pokarmowego noworodka lub zakażeniu rany. Gdy spożywa się produkty zawierające toksynę, toksyna rozprzestrzenia się do obwodowych zakończeń nerwów cholinergicznych i blokuje uwalnianie acetylocholiny. Powoduje to symetryczną dwubiegunową neuroparalityczną chorobę. Okres inkubacji po spożyciu wynosi 18-36 godzin. U ludzi botulizm głównie jest spowodowany przez typy A, B, E, a rzadko F, podczas gdy u zwierząt jest wywoływany przez typy C i D. Toksyna jest wrażliwa na ciepło i ulega denaturacji podczas gotowania.

Historia

Pomysł na możliwe zastosowanie terapeutyczne toksyny botulinowej po raz pierwszy został opracowany przez niemieckiego lekarza Justusa Kernera (1786-1862). Wyciągnął on wniosek, że toksyna działa poprzez przerywanie transmisji sygnału w obrębie obwodowego układu nerwowego współczulnego, pozostawiając nienaruszoną transmisję sensoryczną. Nazwał toksynę „trucizną do kiełbasek”, ponieważ zaobserwowano, że po spożyciu zepsutej kiełbasy następuje zachorowanie. W 1870 roku John Muller, inny niemiecki lekarz, nadał nazwę „botulizm” (od łacińskiego korzenia botulus, co oznacza „kiełbaskę”). W 1949 roku Burgen jako pierwszy odkrył, że toksyna jest zdolna do blokowania transmisji neuromięśniowej. Scott et al. udowodnili ten fakt, eksperymentalnie podając szczep typu A małpom. Ten szczep został zatwierdzony przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) w 1989 roku pod nazwą handlową Botox (Allergan, Inc, Irvine, Kalifornia) do leczenia zezów, blefarospazmu i skurczów połowy twarzy u pacjentów poniżej 12 roku życia. W roku 2000 Botox został zatwierdzony do stosowania w leczeniu dystonii szyi (skrzywienia szyi), a dwa lata później do tymczasowego poprawienia umiarkowanych do ciężkich linii zmarszczek między brwiami (linie glabelarne). Serotyp B został zatwierdzony przez FDA do leczenia dystonii szyi, a serotyp F jest badany u pacjentów opornych na serotypy A i B.

Mechanizm działania

Toksyna botulinowa powoduje paraliż mięśni poprzez hamowanie uwalniania acetylocholiny na złączu nerwowo-mięśniowym poprzez 3 kroki, jak pokazano na schemacie przepływu 1.

Przygotowanie

Botox jest przygotowywany poprzez fermentację laboratoryjną C botulinum, która rozkłada bakterie i uwalnia toksynę do hodowli. Toksyna jest następnie zbierana, oczyszczana, krystalizowana z siarczanem amonu, rozcieńczana z albuminą ludzkiego surowicy, liofilizowana, butelkowana w fiolkach i zamykana. Każda fiolka zawiera 100 jednostek Botoxu. Jedna jednostka jest równa ilości, która zabije 50% grupy 18-22 g myszy Swiss Webster, gdy jest podawana dootrzewnowo. Szacowana śmiertelna dawka dla człowieka wynosi około 3000 jednostek. Dawki Botoxu stosowane w celach kosmetycznych zazwyczaj są mniejsze niż 100 jednostek. Optymalne pH roztworu mieści się między 4,2 a 6,8, a fiolki powinny być przechowywane przy temperaturze równej lub niższej niż -5°C.

Preparaty powinny być rekonstytuowane 1-5 ml soli fizjologicznej bez konserwantów tuż przed użyciem. Ponieważ Botox łatwo ulega denaturacji podczas bąbelkowania lub wstrząsania, roztwory rozcieńczające powinny być delikatnie wstrzykiwane do wewnętrznej ściany fiolki. Rekonstytuowany roztwór powinien być przechowywany w lodówce w temperaturze 2-8°C i zużywany w ciągu 4 godzin. Toksyna botulinowa B jest dostępna pod nazwą handlową Myobloc (Elan Pharmaceutics, San Francisco, Kalifornia). Jej względna moc to 50-125 jednostek Myoblocu na 1 jednostkę Botoxu. Produkt ten nie wymaga rekonstytucji i jest stabilny przez okres do 21 miesięcy w lodówce.

Migrena przewlekła

Migrena przewlekła to zaburzenie, które prowadzi do obniżenia jakości życia związanej z dyskomfortem. Toksyna botulinowa może być stosowana w leczeniu tego zaburzenia.

Dawkowanie

Zalecana dawka to rozcieńczenie 200 jednostek/4 ml lub 100 jednostek/2 ml, z końcowym stężeniem 5 jednostek na 0,1 ml. Podaje się ją domięśniowo za pomocą sterylniej igły o rozmiarze 30-gauge, długości 0,5 cala jako iniekcje 0,1 ml (5 jednostek) na każde miejsce, aby leczyć migrenę przewlekłą. Iniekcje powinny być podzielone na 7 określonych obszarów mięśni głowy/szyi. (1) Zmarszczkowiec: 5 jednostek po każdej stronie. (2) Procerus: 5 jednostek po jednej stronie. (3) Czołowy: 10 jednostek po każdej stronie. (4) Skroniowy: 20 jednostek po każdej stronie. (5) Potylica: 15 jednostek po każdej stronie. (6) Mięśnie paraspinalne twarzy: 10 jednostek po każdej stronie. (7) Trapes: 15 jednostek po każdej stronie. Iniekcje powinny być powtarzane co 12 tygodni.

Zaciskanie patologiczne

Zaciskanie patologiczne, bruksizm to zaburzenie prowadzące do przewlekłego uszkodzenia zębów, dziąseł i tkanki podścieliskowej. Niskie dawki toksyny botulinowej typu A mogą potencjalnie zmniejszyć to zaburzenie. Ponieważ zaciskanie patologiczne prowadzi do uszkodzeń przyzębia, ograniczenie zaciskania przed i po zabiegach periodontologicznych może korzystnie wpłynąć na gojenie się.

Spazm żuchwy

Ten rodzaj skurczu mięśniowego wynika ze skurczu wszystkich mięśni żucia i powiązanych mięśni żuchwy. To zaburzenie ogranicza wykonywanie podstawowej higieny jamy ustnej niezbędnej do zapobiegania chorobom jamy ustnej. Inne ograniczenia mogą obejmować: Ograniczenia w leczeniu stomatologicznym, trudności w jedzeniu i obniżoną użyteczność jamy ustnej. Leczenie toksyną botulinową mięśni żucia zmniejsza efekty hiperfunkcji lub skurczowych mięśni.

Bruksizm

Neurotoksyna botulinowa wykazała skuteczność w zmniejszaniu objawów bruksizmu. Ivanhoe et al. donieśli o sukcesie przy dawce 200 jednostek toksyny botulinowej typu A w osobnym raporcie dotyczącym urazu mózgu. W badaniu długoterminowym, otwartym z historią ciężkiego bruksizmu, który był oporny na zabiegi medyczne i stomatologiczne, podano im iniekcje toksyny botulinowej typu A do mięśni żwaczy (średnia dawka: 61,7 U/po stronie; zakres 25 U do 100 U), co skutkowało całkowitym czasem trwania odpowiedzi terapeutycznej wynoszącym 19 tygodni.

Nerwobóle trigeminus

Jest to jednostronne zaburzenie neurologiczne wpływające na mięśnie jamy ustnej prowadzące do ostrego, silnego bólu. Botox może być stosowany jako dodatkowa metoda leczenia u tych pacjentów, które działa na zakończenia nerwowe, zmniejszając tym samym nasilenie bólu.

Poprawa estetyki twarzy

Zmarszczki twarzy mogą być leczone za pomocą Botoxu. Ale najpierw należy poznać patogenezę zmarszczek. Zaleca się stosowanie wypełniaczy w dolnej części twarzy i Botoxu w górnej części twarzy. Gdy zmarszczka jest głównie spowodowana działaniem mięśni deformujących skórę, Botox może być niezwykle skutecznym leczeniem w dolnej części twarzy.

Podsumowanie

Chemodenervacja przy użyciu toksyny botulinowej jest przydatna w wielu warunkach stomatologicznych. Kontrolowane stosowanie tej terapii jest ważniejsze niż jej radykalne zastosowanie.

Źródła:

1. Botulinum Toxin Frontline TMJ syndrome and Dental Therapeutic Treatment. Louis Makmacher. Academy of General Dentistry. 2013 May [Google Scholar]

2. David Mock. Botulinum Toxin and Dentistry. Ensuring Continued Trust, Royal College of Dental Surgeons of Ontario: Ensuring Continued Trust: Dispatch. 2009:1–4. [Google Scholar]

3. Dastoor SF, Misch CE, Wang HL. Botulinum toxin (Botox) to enhance facial macroesthetics: A literature review. J Oral Implantol. 2007;33(3):164–71. [PubMed] [Google Scholar]

4. Hallett M. One man’s poison – Clinical applications of botulinum toxin. N Engl J Med. 1999;341(2):118–20. [PubMed] [Google Scholar]

5. BOTOX. (Onabotulinum toxin A) Medication Guide: Initial U.S Approval. 1989 [Google Scholar]

6. Freund B, Schwartz M, Symington JM. Botulinum toxin: New treatment for temporomandibular disorders. Br J Oral Maxillofac Surg. 2000;38(5):466–71. [PubMed] [Google Scholar]

7. Andrew Blitzer, Paul E. Greene, Mitchell F.Brin, Stanley Fahn. Botulinum Toxin Injection for the treatment of Oromandibular Dystonia. Ann Otol Rhinol Laryngol February. 1989;98(no. 2):93–97. [PubMed] [Google Scholar]

8. Cersósimo MG, Bertoti A, Roca CU, Micheli F. Botulinum toxin in a case of hemimasticatory spasm with severe worsening during pregnancy. Clin Neuropharmacol. 2004;27(1):6–8. [PubMed] [Google Scholar]

9. Van Zandijcke M, Marchau MM. Treatment of bruxism with botulinum toxin injections. J Neurol Neurosurg Psychiatry. 1990;53(6):530. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

10. Ivanhoe CB, Lai JM, Francisco GE. Bruxism after brain injury: Successful treatment with botulinum toxin-A. Arch Phys Med Rehabil. 1997;78(11):1272–3. [PubMed] [Google Scholar]

11. Tan EK, Jankovic J. Treating severe bruxism with botulinum toxin. J Am Dent Assoc. 2000;131(2):211–6. [PubMed] [Google Scholar]

12. Sinha A, Hurakadli M, Yadav P. Botox and derma fillers: The twin face of cosmetic dentistry. Int J Contemp Dent Med Rev. 2015;2015 Article ID: 131214. DOI: 10.15713/ins.ijcdmr.27. [Google Scholar]

13. Suman T. Enhancing facial esthetics by other modalities. Int J Dent. 2011;2011:513957. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *